Ekologové brojí proti sluneční elektrárně

Uveřejněno dne 14 února 2012 000 10:55

fotovoltaikaV jižních Čechách se rozhořel spor o obří solární elektrárnu, kterou chce postavit ČEZ. Kupodivu se proti ní postavili ekologové a záměr kritizují. Pole fotovoltaických panelů o rozloze 80 fotbalových hřišť by podle nich bylo neúnosným zásahem do krajiny.

V minulosti proti fotovoltaice energetický gigant sice brojil, teď ale i ta největší středoevropská zařízení vypadají vedle projektu ČEZu jako trpaslíci. Přípravné práce neovlivnil šestistupňový mráz, ani sněhová kalamita, která zasáhla právě nejexponovanější místa.

Zatím je to jen zdánlivě nekonečné oplocené a hlídané pole. Projekt už má ale jasné obrysy. Solární články zaberou dvě částečně oddělené plochy a zasáhnou do území jednoho městysu a jedné obce. Každá z ploch je asi stejně velká jako celé centrum Českých Budějovic. „Je jasné, že tohle je velmi, velmi velká stavba,“ přitakává starosta Ševětína Přemysl Částa (nez.).

Kolik bude fotovoltaická superlektrárna stát, ČEZ zatím nesdělil. Prodělat by na ní ale neměl – sáhne si na cenu garantovanou státem, navíc potřebuje zdroj pro nabízenou ekologickou elektřinu. „Není to sice úplně nejlepší cesta k diverzifikaci energií, na druhou stranu je vnímáme mnohem lépe než investice do jaderných nebo uhelných zdrojů,“ tvrdí Eduard Sequens z ekologického sdružení Calla.

Petr (zdroj: enviweb.cz)

Komentář: Koho by to napadlo že tolik prosazované „ekologické elektrárny“, aby byly výnosné je potřeba jich postavil velké množství (ať už větrných či solárních) a že je potřeba aby byly někde zhmotněné a ne jen jako projekt na papíře. Je vidět že si naši páni ekologové nevidí do pusy!!! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist