Dostavba dálnice D8

Uveřejněno dne 14 února 2012 000 10:57

dalnice2Ústí nad Labem je možná o krok blíže dálničnímu spojení s Prahou a obyvatelé okolních obcí blíže životu bez kamionů.

Nejprve se ale bude muset zjistit, zda jsou na stavbu peníze. Dálnice D8 se podle rozhodnutí pražského městského soudu může stavět, ačkoli sdružení Děti Země chtělo, aby stavba nepokračovala až do vynesení definitivního verdiktu, zda stavba Českým středohořím nepoškozuje přírodu.

Protože však stát nemá peníze, je možné, že se nakonec stavět nebude a šestnáctikilometrový úsek, kudy má dálnice vést, zůstane dál ležet ladem. Poté, co soud rozhodl, mají osud dálnice a také tisíců lidí, kolem jejichž domovů denně jezdí jeden kamion za druhým, v rukou politici. Ti by chtěli vzít peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury a dát je na sociální výdaje. To by ovlivnilo i stavbu D8, na niž přitom po celou dobu, kdy práce stály, byly peníze připraveny.

Ředitelství silnic a dálnic navíc upozornilo, že pokud teď stát peníze projektu ústecké dálnice vezme, přijde také o příspěvky z evropských fondů.

Spor o peníze na dálnici D8 způsobil při i v ústecké krajské koalici. Zástupci ODS hovoří o tom, že z plánované autostrády zbudou pouze smutné betonové pilíře ve Středohoří. Zástupci ČSSD, jejíž poslanci chtějí peníze z dopravního fondu vzít, naopak tvrdí, že dálnice i přesto vznikne. „Finanční prostředky tam budou vráceny z dividend státních podniků,“ uvedl předseda ústeckého krajského výboru ČSSD Petr Benda.

Dokud se politici nedohodnou, nenajdou peníze a nezaplatí z nich dokončení D8, zůstane v severních Čechách jedna rarita. Uprostřed skoro dokončené dálnice povede něco jako okreska. Přitom ve chvíli, kdy dojde k dohodě, může být zase všechno jinak – stále totiž hrozí, že soud stavbu nakonec přece jenom zakáže.

Petr (zdroj: ceskatelevize.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist