Energetické štítky – útok lobystů na naše peněženky

Uveřejněno dne 28 března 2012 000 14:28

planetaSněmovna schválila v prvním čtení povinnost označovat všechny budovy energetickými štítky a povinné měřiče tepla v bytech. Loby štítkařů, certifikátorů a měřičů tak dosáhla významného vítězství, které našim financím pustí opět důkladně žilou. Smysl to nemá žádný, peníze to bude stát velké – typická ukázka nové legislativy schvalované poslední dobou „napříč spektrem“.

Pro neznalé jde o to, že do roku 2019 budou muset všechny budovy (včetně rodinných domků) mít energetické štítky prokazující jejich energetickou náročnost. Povinná také bude instalace měřičů tepla v bytech s ústředním topením. Opatření je zdůvodňováno nutností tlačit na úspory tepla, avšak v jeho pozadí stojí evidentně skupina lidí tlačící se do našich peněženek. Z opatření jsou vyjmuty kulturní památky, kostely a průmyslové objekty, takže je vše jasné – platit bude zase občan. Smysl celé věci se ani nesnaží nikdo obhajovat a jak pravil jeden poslanec při projednání, je to pitomost. Co je vám platné, že při koupi budete znát energetickou kategorii kupované nemovitosti? Ten posudek stejně zaplatíte v její ceně, a pokud budete o nemovitost stát, stejně ji koupíte. A když se vám bude zdát účet za plyn velký, nakonec zateplíte. Potřebujete za to platit pár desítek tisíc certifikátorovi? Rovněž ono povinné měření spotřeby tepla nemá žádnou logiku. Pokud se přece s dalšími třemi spoluvlastníky vaší bytovky dohodnete na způsobu rozpočítávání, potřebujete platit pár tisíc korun ročně navíc autorizované firmě za měření, jehož spolehlivost je minimálně diskutabilní? Nepotřebujete, ale budete muset!

Stát tak opět ukládá oblíbenou salámovou metodou občanovi povinnost platit za něco, co nechce. Certifikaci i měření tepla si může samozřejmě dělat už dnes, kdo ráčí, ale proč to šmahem ukládat plošně všem? No, on to bude byznys bratru za pár miliard ročně. A to se přece vyplatí, ne? Obdobná metoda se použila i u dotace fotovoltaiky aj. Schválí se nesmysl vytahující občanům z kapes tisíce, ovšem účinnost se odloží o pár let. V okamžiku, kdy ten nesmysl dopadne na občana, momentálně vládnoucí garnitura krčí smutně rameny s poukazem na to, že se to přece schválilo už dávno, a oni nic.

Oblíbený je také poukaz na Evropskou unii. Když už nějakou hloupost zavádíme, lidé to prokouknou a nadávají, tak řekneme, že to tak chce EU, a je to. Jenže takto drakonicky to po nás EU nechtěla, její požadavky se týkají hlavně veřejných budov. A tak jako u dotací na obnovitelnou energii, klecí pro slepice atd., je náš úředník zase o pořádný kus napřed před tím evropským. My si to prostě uděláme po našem ještě přísnější.

Radost tedy budou mít hlavně instalateři, certifikátoři, poradci a možná i právníci. Legislativa bude bohatší o další zákon omezující svobodu občanů a ukládající jim další povinné výdaje. Není ovšem načase začít se ptát námi zvolených poslanců, co to tam v tom parlamentu vyvádějí?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist