Hlas volajícího na poušti

Uveřejněno dne 30 března 2012 000 10:04

elektrarnaPrezident Václav Klaus vetoval zákon o podporovaných zdrojích energie a vrátil ho k novému projednání sněmovně. Dá se čekat, že lobbistické tlaky zesílí a škodlivý zákon projde, podobně jako prošel zdrcující zákon o podpoře fotovoltaických elektráren.

Veřejnost by si měla uvědomit, že efekty obdobných zákonů jsou v zásadě dva. Především je to zdražení energií, přičemž zdražení energií se posléze promítne do zdražení výroby čehokoli. Nejde tedy zdaleka jenom o to, že zaplatíme vyšší účet za vlastní spotřebu elektřiny. Zaplatíme to při nákupu jakéhokoli produktu, jelikož sotva existuje na trhu něco, co nepotřebuje ke svému vzniku elektřinu.

No a druhý efekt je zvýšení zisků těch, kdo se takzvanou úspornou technologií zabývají. Opět, případ dotací na fotovoltaiku je toho příkladem. Šlo o loupež za bílého dne, kdy zmíněný zákon protlačili poslanci, kteří v daném oboru přímo či nepřímo podnikali. Nový zákon zařadil i biometan mezi podporované energetické zdroje. Biometan je podporovaný pouze ve Velké Británii, nikde jinde v Unii není. Však také tato metoda v Británii vznikla. Zpravodaj zemědělského výboru František Dědič si v rozhovoru s ČTK liboval, že „máme šanci být druzí v Evropě v efektivním podporování výroby tepla z obnovitelných zdrojů“. Je to šance, kterou zaplatíme a někdo na ní vydělá. Náklady spojené s podporou by Energetický regulační úřad zahrnul do ceny za přenos a distribuci elektřiny. Tedy, zahrne… protože Klausovo veto jistě bude přehlasováno.

Finanční zájmy jednotlivců převáží hlas rozumu, který jasně dovozuje, že dokud nebude ekonomicky přijatelně vyřešen technický problém skladování vyrobené elektrické energie jsou takzvané obnovitelné zdroje jedním dílem v říši iluzí, druhým dílem v říši dotovaného kšeftu. Pokud by skladování bylo vyřešeno, žádných dotací nebude třeba, protože v tom okamžení to bude všestranně výhodné řešení a fotovoltaika a větrník budou na každé druhé střeše, i na mé. Bez dotací, protože to bude výhodné.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist