Nevzdělanec nemá určovat ´ekologické´ trendy

Uveřejněno dne 13 dubna 2012 000 10:06

planetaAle bohužel tomu tak velmi často je. A to hlavně posledních desetiletích, kdy probíhá klimatická hysterie. Přitom zatím nikdo nebyl schopen průkazně zodpovědět tři základní otázky.

Za prvé, otepluje se Země skutečně? Za druhé, není to jen periodický jev, ke kterému dochází vždy po staletích a byl zde již v minulosti a nikoli vliv lidské činnosti? A za třetí, pokud ano, tak jsou navrhovaná opatření vůbec schopna takový trend zvrátit nebo jde jen o politické mlácení prázdné slámy?

Jde ale nejen o mlácení prázdné slámy, ale hlavně také o obrovský byznys vybraných jedinců a firem. Stamiliardy korun, eur, dolarů a dalších měn dnes padají do kapes nenasytných firem a nejenom každý daňový poplatník, ale každý plátce faktur za energie, což jsou i nepracující důchodci, jim na to každý měsíc nemalou měrou přispívá.

Vezměme si například humbuk s úspornými žárovkami. Ano, tyto žárovky mají opravdu daleko větší účinnost než klasické, ale jsou také daleko škodlivější. Ale elektrický proud je díky bláznovinám s OZE stále dražší, a tak lze předpokládat, že každý rozumný člověk by je na dlouhodobé svícení stejně použil. Nicméně páni úředníci a páni politici potřebují neustále vykazovat činnost, a tak ty klasické žárovky od určitého výkonu prostě zakázali pod záminkou „ochrany klimatu“.

A přicházejí další „hity“. Například biopaliva. Zvěrstvo snad ze všech největší, kdy se na polích pěstuje palivo pro auta, a to nikoli s nulovým, ale se záporným efektem nejen pro krajinu, ale i pro stav zemědělství a v konečném efektu také pro motory aut, naše peněženky a pro ovzduší. A všichni to už vědí, samozřejmě včetně politiků, ale v zájmu zachování tváře se v tom bude pokračovat. Takže srovnání Bruselu s moskevským politbyrem není zas až tak úplně od věci. Držet se dogmatu je to, co všichni dělali a dělají. Tehdy i nyní.

Zmiňovat se o dvou dalších „nejpopulárnějších“ OZE je nošením dříví do lesa. Všichni rozumní lidé vidí, že zde nejde o nic jiného než o jakýsi „ekologický mlýnek na peníze“, a to peníze velmi velké. Proto také docházelo k podvodům při přihlašování FTV elektráren. Protože šlo o obrovské peníze a ne o nějakou ekologii. FTV elektrárny jsou prostě jen finančním produktem a ty větrné taktéž, i když v menším měřítku.

A jak do toho zapadá sobotní Den Země? Šetření energií je samozřejmě věc důležitá a vážná. Otázkou však je, zda si přát, aby tato akce měla stoprocentní ohlas. Takový samozřejmě nemůže nikdy být, vlaky se nezastaví, letiště nevypnou radary, kina nepřestanou promítat, výtahy jezdit a podobně. Ale kdyby to nastalo, tak se elektrorozvodná síť naprosto položí.

Takže asi nějaký kompromis ve smyslu zhasnutí osvětlení historických památek na upomínku potřeby šetření proudem je dobrý, na druhou stranu mám ale neodbytný pocit, že takovýmto demonstrativním činem bych jakoby podporoval všechny ty chyby, přehmaty, ba až zločiny, které se v této oblasti dodnes staly. A přitom existuje spousta jednoduchých triků, jak v domácnosti ušetřit elektrický proud. Ale to je na jiný článek.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist