Ekoteroriské opět v akci. A opět se jim nic nestane.

Uveřejněno dne 21 května 2012 v 15:10

shellEkologové z hnutí Greenpeace zahájili protest proti těžbě ropy v Arktidě. Obsadili jednu z benzinek Shell na Jižní spojce v Praze a transparentem zakryli její logo. Symbolem kampaně jsou lední medvědi vyzývající firmu Shell, aby neničila jejich domov.

Aktivisté vylezli na střechu čerpací stanice, kde transparent vyvěsili. Po asi dvaceti minutách obsluha benzinky přivolala kvůli zajištění bezpečnosti policii.

Arktida je dnes podle Greenpeace vystavena dvojí ničivé hrozbě: v důsledku klimatických změn se rozpouští její ledový krunýř a ropné společnosti toho pak využívají k usnadnění cesty k podmořským zásobám ropy. „Začarovaný kruh má jasné obrysy: méně ledu-snadnější cesta k zásobám ropy-více spálené ropy-méně ledu,“ popsalo hnutí.

První velkou ropnou společností, která zahájila přípravy na těžbu v Arktidě, je firma Shell, oznámila mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová. „Greenpeace se snaží záměru společnosti Shell zabránit nenásilnými přímými akcemi i mobilizací veřejnosti. Pokud by totiž Shell letos v létě na ropu narazil, další naftařské koncerny by velmi rychle přispěchaly s projekty na další nové vrty a ropná horečka v Arktidě by se rozhořela naplno,“ dodala.

„Pokud významně nezměníme svoje chování, přestane být Arktida již během několika málo dekád zemí věčného ledu. Ropné společnosti ovšem nevnímají rychle ubývající led jako varování, nýbrž jako příležitost k další těžbě. Neváhají přitom dát v sázku poslední nedotčené území na Zemi a domov řady vzácných druhů živočichů a více než milionu lidí,“ uvedla koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace ČR Lenka Pipková.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist