Brusel – hlavní město ekoterorismu

Uveřejněno dne 16 července 2012 000 16:36

euBrusel – Evropská komise zvažuje, že by se kvůli kácení v šumavském národním parku mohla obrátit na soud. Brusel požaduje, aby se zatím nekácelo. Komise už zaslala Praze dopis s výhradami a otázkami, odpověď zatím nedostala.

Dřevorubci dnes mezitím v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy začali první stromy napadané kůrovcem kácet. Loni zde aktivisté kácení blokovali. Letos park slíbil, že většinu napadených stromů asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny.

Do debaty dnes vstoupil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, podle něhož by se v národním parku rozhodně kácet nemělo. Je prý načase, aby Česko začalo dodržovat pravidla. Hlavní problém vidí Schwarzenberg u současného vedení parku. „Buď chceme národní park, nebo ne. Ale to ošulit, to se mi nelíbí,“ řekl ministr novinářům v Lucemburku. Podle něj je možné, že Brusel kvůli tomu vůči ČR zahájí právní kroky.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík dnes ujistil, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa je připraven sejít se s příslušným evropským komisařem a jednat s ním o dění v Národním parku Šumava tak, aby komisař neměl jednostranné informace.

Správa parku podle Vitíka o svém postupu ministerstvo informuje. Zvolený způsob řešení je pak její odpovědnost, a to ve všech právních oblastech.

„Považujeme za důležité, že dochází k výraznému snížení stromů napadených kůrovcem a určených k zásahu. V tuto chvíli o více než 80 procent. Důležité je i to, že park zvolil metodu, u které se výrazně zvýšil počet stromů loupaných nastojato a klesá počet stromů určených k pokácení,“ míní české ministerstvo.

Joe Hennon, mluvčí eurokomisaře Janeze Potočnika, zodpovědného za životní prostředí, dnes ČTK telefonicky potvrdil, že komise požádala ČR o zastavení těžařských aktivit.

Do Prahy v půlce června komisař zaslal dopis, ve kterém nastínil své výhrady, obavy a otázky ohledně těžby. ČR ale nemá žádný pevný termín pro zaslání odpovědi, protože zatím s ní Brusel nezahájil proceduru pro porušení unijního práva.

„Jasně jsme řekli, že zahájíme právní kroky, bude-li to třeba,“ podotkl Hennon. Zdůraznil, že Brusel situaci monitoruje a obdržel už řadu podnětů. „Máme dobrý obrázek o tom, co se tam děje,“ uvedl.

Pokud se bude kácet, pak by se mohla komise obrátit i na soud. „Je to jedna z možností,“ připustil mluvčí.

Šumava je podle něj významný ekosystém nejen z pohledu České republiky ale i širšího regionu. Vyskytují se tam specifické druhy a je třeba respektovat unijní právo týkající se ochrany životního prostředí.

Právě kvůli zjištění toho, zda je vše v souladu s právem či nikoli, komise požaduje další informace. Až poté, co je získá, by případně zahájila další kroky, včetně možného spuštění procedury pro porušení unijního práva. Ta může zemi dovést až před Soudní dvůr EU, kde by mohly ČR hrozit finanční sankce.

Podle Schwarzenberga je hlavní vina za současné problémy u nynějšího vedení národního parku. Podle ministra by mohlo být razantnější i ministerstvo životního prostředí.

„Bylo by načase, abychom konečně dodrželi pravidla… Když jsme přijali myšlenku národního parku, tak se k tomu chovat jako k národnímu parku, a ne jako k něčemu, co se vydává za národní park, kde se zohledňují všechny jiné zájmy,“ řekl Schwarzenberg. „Tady jsou velmi silné lobbistické skupiny, velmi silné hlasy, které se do toho míchají, kterým vůbec ta představa národního parku nesedí,“ tvrdí šéf české diplomacie.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist