Demokracie v dnešním pojetí je výsměch

Uveřejněno dne 31 srpna 2012 000 14:22

palivecHostinský Palivec šel do rakousko-uherského c.k. lochu za výrok, že na císaře pána sraly mouchy. Tedy na jeho obraz.

Ovšem to bylo za císařství, za Rakouska-Uherska, ve státním zřízení veskrze nesvobodném, lidským právům nepřejícím a vůbec lid prostý všeobecně utlačujícím. Takže hostinský Palivec šel do lochu oprávněně – podle feudálního hesla – na chudej lid muší bejt přísnost.

To by se dneska, v naší vyspělé, humánní, demokratické a lidskými právy se ohánějící společnosti stát nemohlo. Jasně že ne…Opravdu tomu někdo věří? Při brouzdání internetem jsem na stránkách D-fense narazila na – nazvěme to upoutávkou – na článek
http://www.antimeloun.cz/?p=2741. Přečtení článku vřele doporučuji – pro líné krátké shrnutí. Jedná se o demokratickou! Austrálii, kde je kritika zákona o uhlíkové dani či zdůvodňování vyšších cen zboží či služeb touto daní trestným činem. Jinak – zvýšit ceny se mohou, ale pravdivě zdůvodnit toto zvýšení se nesmí.
Cituji: Podle předsedy Australské komise pro konkurenci a klienty Michaela Schapera se varování vztahuje na „poznámky učiněné personálem do telefonu, v obchodě či na schůzích. Také se týká reklamy, označení výrobků, webových stránek, faktur, smluv a jednání o smlouvách.“

Austrálií bude bloumat jakási „uhlíková“ policie, která bude provádět inspekce v obchodech a zjišťovat, zda-li prodavači či majitelé nečiní k této dani nějaké nežádoucí poznámky. Tedy udavači.

Tohle si říká „demokracie“?? Jistě, můžeme si říci, že Austrálie a její ujetiny jsou daleko…ale kdo nám zaručí, že tenhle paskvil zakrátko nenařídí i EU?

Možná poprvé v životě nenacházím dostatek výstižných slov. Probůh, kde to jsme? Kde to jsme, že se za svobodné – listinou lidských práv a svobod deklarované právo vyjádřit svůj názor – bude trestat?

Ano, je to Austrálie…ale i u nás máme svá tabu. Cikány, islám, multikulturní soužití – každý kritický názor je potlačován, onálepkován rasismem, fašismem, nacionalismem, platíme jakousi pofidérní „zelenou daň“ za „alternativní elektřinu“, která nic neřeší, jenom nám tahá peníze z kapes, ve světle Pride Parade je ostrakizován jakýkoliv nesouhlas s veřejnou prezentací sexuálních menšin…přijde mi, že prostě všechno to, co bylo po staletí a staletí díky zkušenostem našich předků kritizováno, ba přímo zavrhováno, je dneska „in“. A běda tomu, kdo je proti, kdo nesouhlasí, respektivě kdo si dovolí svůj nesouhlas vyjádřit veřejně.

To má být demokracie? Svoboda slova, svoboda vyjadřování? Starou belu! Svobodu vyjadřování mají jenom ti „politicky korektní“, ať už se jedná o menšiny, globální oteplování či sexuální orientace. Kdo nesouhlasí, má smůlu. U nás je zatím jen označen některým negativním -ismem, v té vzdálené Austrálii už reálnou pokutou, a dost vysokou. Jak daleko je doba, kdy se za názor, projevený v naší demokratické a svobodu jednotlivce ctící společnosti bude zavírat? Nebo popravovat?

Vždycky jsem si svobodu slova představovala tak, že prostě „hodím do placu“ svůj názor, a někdo, kdo má názor jiný, mi ten můj argumenty vyvrátí. A já posléze – samozřejmě nerada – ale přesto uznám, že nemám pravdu a pravdivý je názor oponenta. Ovšem to předpokládá tak nějak se angažovat, argumentovat, vyvíjet úsilí – jednak moje, jednak mého protiřečníka. Nyní vládnoucí struktury objevily zkratku. Žádné argumenty – nařízení. Zákon. A kdo je proti, je zločinec a basta.

Ale to už vážně, opravdu vážně, není demokracie. To je buď parodie na demokracii…a nebo totalita. A jen tak mezi námi – kam se hrabou komunisti. Tahle „politicky korektní“ totalita je daleko, daleko horší. Ta totiž vyvolává v jedinci pocit, že je „nějakej divnej“, když s tím „politicky korektním“ názorem nesouhlasí.

Ono za toho Rakousko-Uherska byla jasně dána pravidla. Tady jsem já a tady je císař pán. Ale dneska? Všichni jsme svobodní – ale jen v rámci politické korektnosti. Svoboda slova? Opovaž se kritizovat politicko korektní pravdy.

Nebylo za toho Brettschneidera líp?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist