Hrozba blackoutu v Česku není nereálná, říká expertka

Uveřejněno dne 2 října 2012 000 9:53

blackoutČeská republika se během slunných a větrných dní dostává pod tlak přetoků elektrické energie ze sousedního Německa. Energetici varují, že pokud by situace byla obzvlášť kritická, mohlo by dojít až k rozsáhlému výpadku elektrické sítě, takzvanému blackoutu. Na druhé straně někteří upozorňují, že došlo k odstavení jaderných elektráren v Německu a nic se nestalo.

Právě o hrozbě balckoutu dnes odborníci z řad energetiků, jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému, ekonomů, právníků a dalších odborníků diskutují na konferenci na téma Blackout v ČR, která má odpovědět na otázku, zda v České republice nejde jen o plané strašení, nebo jestli může k podobné situaci skutečně dojít.

„Ta možnost velkého výpadku není nereálná. Neřeknu, že se to skutečně stane, ale ta hrozba tu opravu je. A není vyloučeno, že by k tomu mohlo dojít,“ řekla na Rádiu Česko pořadatelka konference a výkonná ředitelka Asociace energetických manažerů Zuzana Šolcová.

Nad konferencí převzal osobní záštitu ministr průmyslu a obchodu MUDr. Martin Kuba. Ten před několika měsíci řekl, že by Německo kvůli přetokům elektrického proudu mohlo v budoucnu za přenos elektrické energie přes české území platit.

„Zatím je to v jednání a myslím, že je to docela reálné. Protože náklady, které přetoky vyvolávají, musí někdo zaplatit. A nevidím důvod, proč by to platili čeští koneční zákazníci,“ reagovala Šolcová.

Vybudování transformátorů na hranicích s Německem podle ní považuje ČEPS za krajní řešení. Jejich postavení je velmi nákladné, stavěly by se několik let a stálo by to kolem dvou miliard korun.

„ČEPS to má v plánu, nicméně považuje to za krajní opatření. Je to nákladné a musel by to zaplatit konečný zákazník v Česku. Proto se hledají jiné způsoby,“ dodala.

Česko podle ní plánuje investovat do rozvoje vlastní sítě; posílit ji tak, aby nápory energie zvládla. „A samozřejmě hledají se způsoby financování tak, aby platby nepadly na české zákazníky.“

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist