Energetický úřad zjistil nedostatky u většiny solárních elektráren

Uveřejněno dne 11 července 2013 000 12:29

modlitba.jpgEnergetický regulační úřad zjistil u většiny kontrolovaných solárních elektráren závažné nedostatky. Požaduje zjednání nápravy, v krajním případě odebere licenci. Konkrétně však úřad nechtěl elektrárny ani jejich přečiny jmenovat. Ve dvou případech však podal podnět k zahájení trestního řízení.

Panely solární elektrárny ve Voděradech. Ilustrační foto
Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Novináře o tom v úterý informovala předsedkyně Alena Vitásková. Kontroly se v první fázi týkaly třiceti solárních elektráren spuštěných v roce 2010, tedy před výrazným poklesem výkupní ceny. Celkem jich bude úřad kontrolovat 180.

Do kontrolní akce, kterou spustil úřad v dubnu, vyslal speciální tým s přezdívkou Rychlé šípy (více zde). Ke kontrole elektráren vyzvalo úřad ministerstvo průmyslu a obchodu na základě podnětu České fotovoltaické asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost. Zájmová sdružení upozornila především na FVE Ralsko ze skupiny ČEZ, která je největší solární elektrárnou v Česku. Vitásková nechtěla říci, zda je i tento energetický zdroj v první kontrolované skupině.

Ministerstvo i ERÚ prosazují zastavení podpory od příštího roku

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014 novelou zákona o podporovaných zdrojích energie. „Důvodem připravené novely zákona je zvyšující se finanční zátěž pro spotřebitele elektřiny a potažmo i pro státní rozpočet, způsobená hrazením nákladů na podporu energie z obnovitelných zdrojů energie v ceně elektřiny,“ píše se v předkládací zprávě k zákonu, který je nyní v připomínkovém řízení.

ERÚ se o přijetí novely zasazuje také. Úřad se obává, že novela nebude přijata včas a mohla by se tak opakovat situace, kdy se kvůli krizi nepodařilo rychleji omezit růst výkupních cen. Vitásková proto požádala poslance o to, aby novelu předložili rychle jako svou poslaneckou iniciativu a umožnili tak normu rychle prosadit. „Apeluji na poslance, aby nepřipustili opakování situace z let 2009 a zastavili podporu pro nové zdroje pro rok 2014,“ uvedla předsedkyně ERÚ.

Podle návrhu zákona se ukončení podpory bude týkat obnovitelných zdrojů uvedených do provozu po letošním 31. prosinci, a to konkrétně u elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách a bioplynových stanicích, stejně jako u tepla vyrobeného z biomasy. Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) by se měl zafixovat na letošní úrovni, tedy 583 Kč/MWh pro konečného spotřebitele.

Podle Aliance pro energetickou bezpečnost však není pro protlačení novely důvod. Podporu obnovitelných zdrojů jde podle ní regulovat již dnes a bylo by navíc dobré počkat na změnu legislativy v rámci celé EU, která ještě není dokončena a je teprve v připomínkovém řízení.

Na podporu obnovitelných zdrojů letos jde 44,4 miliardy korun. Z této částky platí 11,7 miliardy stát z rozpočtu, zbytek odvádějí spotřebitelé. Zástupci průmyslu si stěžují, že kvůli podpoře obnovitelných zdrojů příliš roste cena elektřiny, což ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských podniků.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist