Rozumná civilizace vytváří rezervy…

Uveřejněno dne 15 července 2013 000 10:18

Temelín… i kdyby je neměla použít

Diskuze o dostavbě dvou bloků JE Temelín je v plném proudu. Zaznívají racionální i méně racionální argumenty pro dostavbu i proti ní, značná část debaty se logicky točí kolem dodavatele technologie. Nehodlám polemizovat v dílčích odborných diskuzí ohledně ceny, alternativ, zájmových stran, zkusím jen přidat jeden obecnější pohled na věc, který jsem zatím příliš v debatě nezaznamenal.

Naše civilizace je založená na dostupné, relativně levné energii. Způsob života, tak jak ho známe, je založen na tom, že většinu práce za nás vykonají stroje a technologie poháněné energií získávanou z energetických zdrojů, kterými disponujeme: z fosilních paliv, z jaderného rozpadu, z energie slunce, vody, větru. Ano, přidejme i práci lidí a zvířat, ale v celkovém srovnání to bude zanedbatelné procento – technologie poháněné jinou než lidskou nebo zvířecí energií jsou prostě efektivnější.

Technologický vývoj jde neustále kupředu, aspoň doposud. I způsoby získávání energie se vyvíjejí. Kdo ví, možná za padesát let budeme mít takové technologie získávání a uchování energie, že odstavíme nejenom fosilní zdroje, ale i ty jaderné, možná i dnešní obnovitelné budou ve srovnání s těmi budoucími pro smích. Ale co když ne?

Co když naopak některé zdroje začnou opravdu docházet? Co když místo globálního klimatického oteplení (či newspeakově změn) přijde některými hlasy avizovaný glaciál? Co když nás zasáhne menší asteroid nebo vybuchne nějaká větší sopka, nastane několik let drsnějšího ochlazení, neurodí se potravinové i technologické plodiny? Co když rostoucí ceny energií, rostoucí populace planety a nedostatek surovin a půdy pro intenzivní zemědělství začnou zdražovat potraviny a vše ostatní natolik, že se chudí propadnou do bídy, střední třída výrazně zchudne… Jaký to asi bude mít dopad na společnost, na sociální smír, na současný více či méně globální mír?

Civilizace, které se chtějí dožít dospělosti nebo jen prostě přetrvat, musí mít rezervy. Musí rezervy programově vytvářet, alokovat na ně zdroje. Dostupná energie, kterou v tuto chvíli máme, a proto si jí možná málo vážíme, je klíčem k celé řadě řešení možných problémů nebo katastrofických scénářů. Ochladí-li se na našem území, ať už v důsledku zeslábnutí Golfského proudu nebo nástupu doby ledové, budeme potřebovat energii nejen pro současné technologie, ale prostě proto, abychom nezmrzli a abychom vůbec něco vypěstovali. Oteplí-li se, nastanou-li např. extrémní sucha, budeme potřebovat dopravit sem vodu odněkud z moře, budeme ji muset odsolit, budeme budovat vodní zásobníky a tranzitní vodovody… Vše se dá řešit, pokud budeme mít dostupné zdroje energie.

V tomto smyslu bych pro dostavbu Temelína zvedl ruku, pokud by se hlasovalo. Je lepší mít rezervy a případně je nepoužít a odepsat v případě, že bude energie dost a bude levná – v tom případě totiž budeme natolik bohatá společnost, že nám to nebude moc vadit. A pro případ jiných scénářů budeme mít stabilní zdroj třeba ne nejlevnější, ale stále dostupné a použitelné energie. Energie prostě je super strategická komodita, bez ní nejsme a nebudeme ani svobodní, ani civilizovaní.

Robert Kostner

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist