Zimola: Než se rozpustí, měli by poslanci dát Šumavě zákon

Uveřejněno dne 30 srpna 2013 000 8:00

sumava2Jakkoliv už poslanci stříhají metr a chystají se na rozpuštění Sněmovny, jeden dobrý skutek by měli na rozloučenou udělat.

Schválit zákon o Národním parku Šumava, který už postoupil do druhého čtení. Bylo by velkou chybou ho potopit jen proto, že dny současného parlamentu jsou zjevně sečteny., uvedla na své stránce hejtman Jihočeského kraje a stínový ministr pro místní rozvoj za ČSSD Jiří Zimola.

Podle něj zákon, o jehož potřebě se mluví dvacet let, Šumava nutně potřebuje. Pro největší a místy už notně zdevastované chráněné území v zemi jde o klíčový dokument. Upřesňuje jeho vztah k místním obyvatelům, územnímu rozvoji a obcím a určuje jasná pravidla ochrany přírody. A také usměrňuje využívání parku pro turistiku, rekreaci a vědecký výzkum. Jestliže se dva pohledy na Šumavu nejsou schopny shodnout, nezbývá, než rozhodnout jasným nastavením pravidel, tedy speciálním zákonem. Bez něj se bude Šumava dál motat v začarovaném kruhu pochybností, soudí Zimola.

Hejtman tvrdí, že je třeba na Šumavu vrátit řád a dát konečně pojítko mezi tři klíčové prvky: efektivní ochranu přírody, kde se první zóna s nejpřísnějším režimem v čase může rozšiřovat, ukáže-li se, že podmínky pro ochranu splňuje; místní obyvatele a návštěvníky Šumavy. Jen tak se toto území stane místem, kde vedle přírody bude prostor i pro udržitelný rozvoj. Kam turismus přinese ekonomický růst a potřebnou stabilitu, aniž by na to příroda doplácela. „Snad se tím i předejde kauzám, které pak řeší policejní vyšetřovatelé a jejichž pojítkem je snaha některých „šibalů“ na rozhádaném a nepřehledném šumavském ochranopřírodním příběhu maximálně vydělat,“ dodal Zimola.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist