Slunce svítí přes mříže

Uveřejněno dne 27 září 2013 000 11:17

Operace na potírání podvodů v solárním byznysu skutečně běží. V síti zatím uvízly dvě stovky zařízení s dotací pěti miliard

Konečně, chtělo by se říci. Byznys se slunečními paprsky, který bují od roku 2010, vyšetřuje ve velkém policie a státní zastupitelství. Policie momentálně prověřuje desítky solárních elektráren, další četné objekty v dohledné době přibudou.

Pátrači se zaměřují na špatné revizní zprávy, na jejichž základě byla některým elektrárnám udělena licence, na absenci spousty licencí (mnohé elektrárny měly povolen jen zkušební provoz, ale dodávají elektřinu dodnes) a na zásadní nesrovnalosti ve schvalovacím řízení.

Vyšetřování nebude mít zřejmě čistě trestněprávní dopad, některé elektrárny čeká nejspíš uzavření. Týká se to například Mrlínku u Bystřice pod Hostýnem. Zdejší zařízení stojí podle informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na zcela jiném území, než na kterém byla zkolaudována. Jde tedy o černou stavbu, o jejíž existenci bude rozhodovat městský úřad v Bystřici pod Hostýnem. V případu jsou už obžalováni dva lidé kvůli falešným revizním zprávám.

Začíná se od největších

Prověrkou ERÚ, policie a státního zastupitelství by měly projít stovky výroben solární elektřiny. Energetický regulační úřad postupuje podle výrobního výkonu. První jsou na řadě největší elektrárny v Ralsku, Vepřeku u Mělníka, Ševětíně, Vranovské Vsi, Stříbře, Chomutově, Uherském Brodě, Klenovce na Pardubicku, brněnských Tuřanech, Oslavanech, Tuchlovicích na Kladensku, z toho tři patří ČEZ – divizi Obnovitelné zdroje. U některých nejsou vzhledem k vlastnictví přes akcie dohledatelní skuteční majitelé. Vyjma uvedených důvodů, proč se vyšetřování rozjelo, jsou jeho nedílnou součástí i zakryté vlastnické struktury, podezření z možných dotačních i daňových podvodů. „Policie chce znát podmínky pro stanovení výkupních cen, mechanismy vyplácení podpor, původ peněz na stavby elektráren, vlastnické struktury. Dotazy padají každý týden, předávají se proto stovky stránek každý týden,“ sdělil týdeníku Euro pracovník ERÚ pod rouškou anonymity. Výrobce solární elektřiny sdružuje Česká fotovoltaická asociace. Na plošné prověrce zatím nespolupracuje. „Do dnešního dne jsme osloveni ze strany ERÚ nebyli. V souvislosti s těmito kontrolami nabízíme naším členům možnost auditu písemností a povolení, aby byli na případnou kontrolu připraveni,“ sdělil týdeníku Euro Tomáš Baroch z asociace. Podvody v solárním byznysu asociace sleduje. „Tento problém vnímáme velice negativně a podporujeme jak ERÚ, tak další orgány nejen v rozkrývání majetkových struktur velkých fotovoltaických celků, ale i v odhalování instalací, které při uvádění do provozu nebo při provozu samotném nesplnily požadované normy a předpisy. Tyto případy pak vrhají negativní pohled na celé odvětví fotovoltaiky,“ říká Baroch.

Aktivní regulátor

ERÚ, který zřejmě rozjel největší operaci ve své historii, předává policii řadu podnětů. Ať sám nebo skrze údaje, které si detektivové sami vyžádají. Klasické správní řízení s majiteli elektráren se konat nebude. Desítky podnětů skončí na Nejvyšším státním zastupitelství. To rozhodne o tom, zda budou nedostatky elektráren řešeny správním soudem, anebo začne trestní řízení kvůli dotačním podvodům. Na jeho konci se mohou majitelé nebo provozovatelé elektráren ocitnout za mřížemi, čeká je vracení dotací apod. „Policie v současné době shromažďuje údaje a veškeré informace od všech zainteresovaných orgánů v rámci přípravného řízení, které je ze zákona neveřejné,“ potvrdila informace týdeníku Euro bez bližších podrobností mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. ERÚ postupně poskytuje orgánům činným v trestním řízení data k subjektům, kterým bylo na dotacích vyplaceno zhruba pět miliard korun. „Speciální kontrolní tým ERÚ s názvem Rychlé šípy dokončuje první etapu kontroly, kdy se prověřuje celkem 180 solárních elektráren. Hloubkově kontrolujeme několik set výroben energie z obnovitelných zdrojů. Kontrola probíhá na základě standardních kontrolních mechanismů, mohu ale potvrdit, že u spisů, kde jsme našli závažná pochybení, spolupracujeme s Nejvyšším státním zastupitelstvím. V tuto chvíli jsme tak státnímu zastupitelství předali spisy výroben s instalovaným výkonem přes 120 megawattů, které ročně pobírají podporu přes dvě miliardy korun,“ potvrdil informace týdeníku Euro mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Orgány činné v trestním řízení si podle něj vyžadují informace permanentně. „Poskytujeme jim poznatky dle jejich žádostí, ať už jsou to konkrétní spisy nebo obecnější informace,“ pokračuje Chvojka.

Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo, že dostalo dosud od ERÚ dva obsáhlé podněty.

„Můžeme potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství od ERÚ obdrželo dvě podání, která se týkají celkem dvaceti subjektů. Tato podání státní zastupitelství v současné době vyhodnocuje. K obsahu podání se nebudeme vyjadřovat s ohledem na to, že by to posléze mohlo zmařit účel řízení,“ uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Podněty by podle zjištění týdeníku Euro měly mířit v prvním kroku až na čtyřicet elektráren. ERÚ se přitom nechal slyšet, že zároveň prověřuje i troj- až čtyřnásobek množství odevzdané elektrické energie, než které byly jednotlivé zdroje kvůli nedostatku slunečního svitu schopné obnovit.

Zajímavé licence Spojovacím bodem řady trestních oznámení jsou jména některých bývalých úředníků ERÚ. Namátkou Ilony Floriánové (o jejíchž privátních aktivitách v solárním byznysu týdeník Euro před časem informoval), Luďka Pražáka, Jaroslava Novotného a Ladislava Žáčka.

Trestní oznámení míří třeba například na společnosti Solar 6, BS Park II nebo Papeno. U firmy Solar 6 jde u FVE v Kojetíně o podezření nejen z administrativních pochybení, ale i na nedokončení výrobny při udělování licence. „Lze se důvodně domnívat, že v době udělení licence výrobna nevyráběla elektřinu na licencovaný výkon,“ upozorňují kontroloři ERÚ. Firma Solar 6 s výkonem necelých 4 MW je vlastněna akciovou společností Energy 21. Akcie podle obchodního rejstříku drží dvě nizozemské (Natland Investment Group, DCEMF Mezzanine Holdings), jedna lucemburská (Radiance Energy Holding) a kyperská společnost (G. I. H. G. Limited). Za rok 2012 bylo společnosti vyplaceno za vyrobenou elektřinu téměř 25 milionů korun.

U FVE BS Park II, nacházející se v katastrálním území Tuřany a Dvorská v Brně, jsou nesrovnalosti v termínu zahájení činnosti a v žádosti o udělení licence. „Rovněž jsou nesrovnalosti ve smlouvě o dílo, kdy je jednou společnost OHL ŽS uvedena jako zhotovitel, jindy jako objednatel. Žadatel o licenci dále dostatečně neprokázal finanční předpoklady, jak vyžaduje zákon. Chybí výpis z katastru nemovitostí, jsou nesrovnalosti v revizních zprávách, zejména v počtu umístěných fotovoltaických panelů a výkonu elektrárny,“ stojí v trestním oznámení. Firmu BS Park II s výkonem přes 7,5 MW kapitálově drží společnost Brno Solar Park. Původním jediným vlastníkem byl Jaroslav Tomek z Brna, dnešní vlastníci firmu ovládají díky akciím na majitele. Za loňský rok inkasovala firma za vyrobenou energii téměř 115 milionů korun.

Společnost Papeno, která provozuje téměř 5,5 MW elektrárnu v Zakřanech na Brněnsku, patří z půlky Václavu Šindelářovi ze Sedlce a z druhé eseróčku EFES, jehož majiteli jsou Hristo Iordanov Nikolov a Marianna Dávidházy z Prahy. Jednatelem společnosti a bývalým spoluvlastníkem je právník Pavel Novák, na jehož adrese dokonce firma sídlí. Na firmu jsou navázány další společnosti, z nichž jedna – Renipol Holding Limited – končí na Kypru. Podrobnosti o vyšetřování se týdeníku Euro zjistit nepodařilo, firma však už měla velké potíže s výstavbou elektrárny v Ráječku na Blanensku.

V energetických kruzích už také běží delší dobu spekulace o údajném seznamu skrytých vlastníků FVE. Některé už dohledal samotný ERÚ, po dalších pátrá policie. Energetičtí insideři už delší dobu zmiňují některá jména politiků, lobbistů a politických podnikatelů, jak týdeník Euro před časem uvedl. Dotyční se brání a tvrdí, že tyto spekulace nejsou pravdivé. Signály o možném seznamu tajných solárních baronů však sílí. „Nejsem si jist, ale troufám si tvrdit, že podobný seznam existuje. My ho k dispozici nemáme. Česká fotovoltaická asociace souhlasí s rozkrýváním nejasných vlastníků elektráren, ale jasný krok je na zákonodárcích a dalších příslušných orgánech,“ dodává Tomáš Baroch.

***

Obrana protiútokem

Vyšetřování solárních podvodů má mnohem pikantnější pozadí, než by se na první pohled mohlo zdát. Zatímco ve zmiňovaných případech by měla být jakýmsi pomyslným svědkem obžaloby sama šéfka ERÚ Alena Vitásková a její podřízení, v dalším se žalobci naopak chystají na šéfku regulátorů a její podřízenou samotnou. Jde o zásahy v šetření dvou solárních elektráren v Chomutově spadajících do impéria obchodníka Zdeňka Zemka – Saša Sun a Zdeněk Sun (jak týdeník Euro před časem podrobně popsal). „Vyšetřování probíhá standardním způsobem a směřuje ke konečné fázi,“ komentoval průběh detektivní práce dozorující státní zástupce Radek Mezlík. Policie při vyšetřování případu Saša Sun a Zdeněk Sun podrobně zmapovala kroky dnes už bývalé ředitelky odboru licencí Vitáskové blízké spolupracovnice z minulosti Michaely Schneiderové.

Alena Vitásková ovšem za svým obviněním vidí spiknutí solárních baronů. V jednom z televizních diskusních pořadů se dokonce nechala slyšet, že jde o její brutální odstranění z funkce, za nímž následuje už jen vražda. „V souvislosti s mediálně známými kauzami je často ze strany obhajoby operováno s argumenty o manipulaci s trestním řízením. Je však zapotřebí si uvědomit, že takto závažným kauzám – v nyní posuzované je škoda 1,9 miliardy korun – je věnována patřičná pozornost v rámci systému vnitřního dohledu státního zastupitelství,“ zareagoval na výtky Vitáskové žalobce Mezlík.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist