Lesní požáry v USA zřejmě mají na svědomí ekologové

Uveřejněno dne 10 října 2014 000 15:11
Lesníci se museli podřídit zelené ideologii a ponechat lesy divočině. Lesy se neprořezávají, méně se kácí, suché stromy se nechávají na místě. Když pak přijde oheň, není divu, že je požár větší.

Arnold Schwarzenegger se jako guvernér Kalifornie také potýkal s požáry. V agitce Years of Living Dangerously se kloní k názoru, že za požáry může globální oteplování. (Kredit http://edfclimatecorps.org/) Video upoutávka ZDE

V roce 2014 se Arnold Schwarzenegger podílel na vzniku dokumentárního seriálu Years of Living Dangerously o hrůzách globálního oteplování. „Když jsem byl guvernérem Kalifornie, byl jsem svědkem hluboké proměny. Mezi mým prvním a posledním rokem v úřadě se sezóna požárů pořád prodlužovala. Nakonec mi řekli, že brzy už nebude žádná sezóna požárů, protože požáry budou celý rok. Začal jsem se zajímat, co to způsobilo. Bylo jasné, že to mělo hodně co dělat se změnou klimatu.“

OBRÁZEK 1: Území spálené požáry v USA. V první polovině 20.století gigantický pokles požárů. Pak až do roku 2000 stagnace. Navzdory růstu teplot v období 1970-2000 (U.S. Wildfire Statistics, USDA/Forest Service)

Terminátor se bohužel nechal napálit. Ve skutečnosti má dnes západ USA nejméně požárů za 3 tisíce let!i Ještě kolem roku 1930 bylo běžné, že tam ročně lehlo popelem kolem 50 milionů akrů lesa. Pak se ale o lesy začali starat lesníci a požárů dramaticky ubylo. Arnold se děsí „zdvojnásobení“ spáleného území ze tří na šest milionů akrů. To je ale pořád velice málo ve srovnání s přírodní situací před příchodem člověka.

 

GRAF 2. Počet požárů v 80. letech poklesl (červeně). Spálené území se ale po roce 2000 více jak zdvojnásobilo (zeleně). Požárů je méně, zato jsou větší. Zdroj: www c3headlines.com

Proč byly požáry před sto lety tak rozlehlé? Protože v divočině lesy nikdo neprosekával, nikdo neodvážel uschlé stromy, nesekala se vzrostlá tráva. V lesích se hromadil uschlý materiál a pak stačil jediný blesk a všechno to chytlo. Dnes se k této praxi zase vracíme, kácení stromů se zakazuje, ekologové totiž chtějí les vrátit divočině. V letech 1988 až 2004 se plocha lesů USA, ve kterých probíhá kácení a prořezávání, zmenšila o 91 procent, z 283 000 na 19 000 akrů.ii Když se takhle vracíme k přírodě, vrací se ovšem i přírodní (čili větší) rozloha požárů. Jen člověka zaráží ta drzost, že ekologové nárůst počtu stojících mrtvých stromů – který sami zavinili zákazem kácení – dávají za vinu globálnímu oteplování! Novinové titulky: „Klimatická změna zdvojnásobila úmrtnost stromů“iii. Když se les neudržuje, samozřejmě se v něm také snáze šíří kůrovec. Skvělé. To také dáme za vinu globálnímu oteplování! Zabijeme tři mouchy jednou ranou.

OBRÁZEK 3: Tady je vysvětlení nárůstu velikosti požárů. Těžba dřeva v lesích USA klesla. Uschlé stromy zůstávají stát v lese. (Zdroj: U.S. Wildfire Statistics, USDA/Forest Service)

Trochu to připomíná román Michaela Crichtona nazvaný „Říše strachu“ (State of Fear). Jde o příběh ekoterotistů, kteří se rozhodnou cíleně způsobit sérii přírodních katastrof. Aby přesvědčili veřejnost o naléhavosti změn klimatu. Omezení těžby dřeva ekologové prosadili koncem 80. let pod záminkou ochrany jedné sovy. Jde o puštíka západního (Spotted Owl), který žije zejména ve státech Washington, Oregon a Kalifornie na pacifickém pobřeží USA. Uvnitř americké lesní správy se tehdy strhla hotová válka, protože zkušení lesníci se proti ekonesmyslům snažili bránit.iv Ekologové ale nasadili teroristickou taktiku, přivazovali se ke stromům, vandalizovali zařízení dřevorubců. Něco jako řádění českých ekologistů na Šumavě. Spor se dostal před soud a soudce William Dwyer rozhodl ve prospěch sovy. Kácení bylo zakázáno (tzv. Northwest Forest Plan), což byla pro americký venkov ekonomická pohroma. Jim Geisinger, který tehdy byl ředitelem Northwest Forestry Association, vzpomíná: „Kvůli tomu americká těžba dřeva klesla o 90 procent. Stovky pil se musely zavřít. Desetitisíce lidí přišly o práci.v

Fialově jsou vyznačeny oblasti výskytu puštíka západního. Podle rozhodnutí úřadů je od roku 1990 chráněným druhem. A tam kde žije, se nesmí kácet. (Zdroj)

Ochránci přírody slavili triumf. Puštík se dnes už nemusí bát seker dřevorubců, protože jednoduše uhoří při lesních požárech. Například v Oregonu tři požáry z let 2001-2002 zasáhly loviště osmdesáti puštíků. V následujících letech uhynulo osm z dvaceti čtyř puštíků, kteří byli vybaveni vysílačkou. To je úhyn 33%.vi Šest z nich podstoupilo pitvu a stanovenou příčinou smrti byl hlad. Ve vypáleném teritoriu nebylo co jíst.vii To není všechno. V neudržovaných lesích se během uplynulé generaci rozšířil kůrovec a jde o nejhorší kalamitu za desítky let.viii Vzpomínáte, jak nám Zelení říkali, že když něco preventivně z opatrnost zakážeme, nic se nemůže stát? Po DDT a biopalivech jde o další pohromu způsobenou „principem předběžné opatrnosti“. Viníkům se ale nic nestane. Vinu svalí na globální oteplování.

Zdroj

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist