Oteplené ochlazení

Uveřejněno dne 21 října 2014 000 9:06

Momentálně je to tak, že je v Antarktidě nejvíc ledu od roku 1979, kdy NASA začala pravidelně jižní pól snímkovat. Ledová plocha pravidelně roste a letos dosáhla maxima. Četli jsme v pátek. Ona dosáhla maxima už loni, to jsme se dozvěděli v červnu 2013, kdy nám bylo zprostředkováno svědectví našich polárníků.

Ti se museli vrátit z vědecké stanice Johanna Georga Mendela předčasně a potvrdili, že Průliv prince Gustava oddělující Rossův ostrov se základnou od pevniny byl naposledy zamrzlý před pětatřiceti lety. Naopak v prosinci roku 2012 přišla z norského Osla zpráva, že se Antarktida otepluje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vzešlo z toho varování, že roztání jižní ledové čepičky by zvedlo hladiny světových moří o 3,3 metru. Naopak z ledna 2011 pochází varování, že přichází nová doba ledová, o čemž svědčí ochlazování Antarktidy a následné rozšiřování ledové plochy.

Ona páteční zpráva o rozšiřování ledové plochy na jižním pólu je doprovázena animací, tedy časosběrným videem. Za zvuků elektronické hudby tklivě laděné pozorujeme jižní pól, připomínající pohádku Hrnečku vař, rozumějte, hrneček je nahlížen shora. Šíří se to opravdu rapidně, měl jsem škuby ohlédnout se po lopatě, abych sněhovému ataku mohl včas čelit, až dorazí z Rossova ostrova k nám do Zvole.

Video má druhou část, ukazuje opačný proces ze severního pólu, tam naopak ledu ubývá. To už není hrnečku vař, ani hrnečku dost, to je hrnečku vcucni. Není to novinka. V září 2013 čteme, že v Arktidě bylo dosaženo nejnižší rozlohy ledové plochy a podle předpovědi Greenpeace ze září 2012 bude Arktida zcela bez ledu do roku 2030. Možná, že bych z toho dostal škytku, ale náladu mi zpravila novina ze září 2013, kdy jsem se dozvěděl, že se na planetu žene z Arktidy globální ochlazení a že arktická oblast je kryta souvislou pokrývkou ledu o rozloze poloviny Evropy, od kanadských břehů až k severnímu pobřeží Ruska.

Je to teplochladné čtení, tyhle zprávy z Arktidy a Antarktidy. Zvláštní je na nich ta rozpornost. Prostá logika vede k závěru, že není možné, aby se něco zároveň ochlazovalo a zároveň oteplovalo a že když někdo prosazuje jeden extrém a někdo opačný extrém, jeden z těch dvou musí kecat. Ale kdo?

To v tomhle sloupku nerozhodnu, není to mým úkolem, a přidržím se mantry, že globální oteplování je světový nepřítel číslo jedna.

Třeba se ukáže, že oteplování vede k růstu ledové pokrývky. Vždyť v ledničce se taky topí, kdysi jsme měli doopravdy ohřívací ledničku na plyn. Někdo to prokáže a dostane Nobelovu cenu.

Nobelova cena za roztání arktického ledu už tady byla, jak možno doložit příkladem pana Al Gorea. Ten předpověděl roztání Arktidy už na letošek, ale co na tom? Když jde o velkou vznešenou pravdu, musí jít trapná realita stranou. Jen tak dojdeme k velkým lepším zítřkům.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist