Žebráci z Greenpeace zničili světovou památku

Uveřejněno dne 22 prosince 2014 000 9:47

Posprejují aktivisté příště Svatovítskou katedrálu? Poškrábou Věstonickou Venuši? Kromě možnosti sdílet s přáteli věci, které se vám líbí, vás Facebook bombarduje i spoustou věcí, které se vám nelíbí. Někdo si je prostě zaplatil jako reklamu, a tak na vás znenadání vyskakují a kazí vám náladu. Před pár dny na mne takhle vybaflo Greenpeace s “11 tipy na vánoční dárky”.

Pokud jen trochu rozumíte ekologii, hned si všimnete, že ten sponzorovaný odkaz nadnárodního koncernu míří na nevzdělané a pomaleji myslící čtenáře. Při bližším pohledu je to snůška banalit a vyložených nesmyslů. Nechci trácet čas podrobnou pitvou, takže třeba jen tvrzení, že “biopotraviny neobsahují žádné geneticky modifikované složky ani chemické látky a jejich výroba nepoškozuje životní prostředí”. Jen tahle jediná věta obsahuje tři nesmysly:

1. Neexistuje jediná vědecká studie, která by dokazovala, že geneticky modifikované potraviny (GMO) škodí zdraví. Křižácké tažení Greenpeace proti GMO je typickou “voo-doo science” – tvrzením, které se sice vnějškově tváří jako věda, ale ve skutečnosti je to strašení veřejnosti na úrovni magických symbolů a věštění z kávové sedliny. Prvnímu, kdo mi dokáže opak, na stůl z fleku vysázím deset tisícikorun. Berete?

2. Biopotraviny mohou obsahovat mnohem víc chemie než konvenční potraviny. Důkazem je celá řada bioskandálů – namátkou třeba německá biovejce s vysokým obsahem dioxinů zde nebo biomouka nasycená pesticidy zde.

3. Výroba biopotravin poškozuje životní prostředí naopak víc než výroba konvenčních potravin, a to už proto, že má nižší výnosy. Je proto třeba větší plocha polí, což vytváří větší tlak na přírodu. Viz třeba zde.

Ale nezabíhejme zbytečně do detailů – podstata věci je jinde. Smyslem článku Greenpeace totiž není inspirovat nás k “ekologičtějším” Vánocům, ale pořádně nám provětrat kapsy. Napovídá to už webová adresa “www.platby.greenpeace.cz/ecotips”. Bod 10 je na ní otravné podomní vnucování kalendáře Greenpeace a bod 11 vyloženou žebrotou. “Udělejte letos radost i sobě a podpořte Greenpeace,” čteme. “Připojíte se k milionům lidí po celém světě a spolu s nimi přispějete na jedinečné kampaně a projekty na ochranu našich oceánů, pralesů, Arktidy a klimatu. Jak na to? www.platby.greenpeace.cz.“

Fajn, ale co jsou to ty “jedinečné kampaně”? To jsem se dozvěděl hned příští den. Prasklo, že Greepeace aktivisté v Peru poničili přes tisíc let staré indiánské liniové “kresby” – takzvané geoglyfy na planině Nazca. Památku ze seznamu UNESCO totiž “vyzdobili” obrovskými nápisy propagujícími obnovitelné zdroje energie. “Je to skutečná facka do tváře všeho, co Peruánci považují za svaté,” komentoval to peruánský ministr kultury Luis Jaime Castillo (zde). Aktivisté přitom kazisvětsky vtrhli do zóny, kam je vstup přísně zakázán. “Když tam šlápnete, vaše stopy zůstanou viditelné stovky nebo tisíce let,” dodal Castillo. “A obrazce, které aktivisté Greenpeace zničili, jsou přitom nejviditelnější a nejcennější ze všech.”

Takže je to asi podobné barbarství, jako kdyby Greenpeace svou hloupou propagandou posprejovali Svatovítskou katedrálu, počmárali vápnem věže Karštejna nebo podrápali špendlíkem sošku Věstonické Venuše.

Pointa? Obnovitelné zdroje energie jsou finačním tunelem století, což bohužel už velmi dobře vědí čeští spotřebitelé. Navíc ale škodí přírodě a často víc, než uhlí nebo atom, viz zde. To vám ale Greenpeace neřeknou. Dupat za vyžebrané peníze po tisícileté historii lidstva, to by jim šlo. Oni prostě tu přírodu zachrání, i kdyby z ní neměl zůstal na kameni kámen!

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist