Silničáři budou muset vystěhovat křečka z celé trasy R49 z Hulína

Uveřejněno dne 22 ledna 2015 000 9:40

Trable silničářů s křečkem, který žije v trase plánované rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku, nekončí. Hlodavce zřejmě budou stěhovat v celém úseku. Přesto by rádi začali stavět letos na podzim. Cesta má v budoucnu protnout Zlínský kraj a propojit Česko a Slovensko.

Chráněný křeček polní se stává s pomocí ekologických aktivistů největším nepřítelem silničářů, kteří plánují rychlostní silnici R49 z Hulína kolem Holešova do Fryštáku a dál ke slovenské hranici. Před koncem loňského roku dostali souhlas krajského úřadu, aby chráněného hlodavce přestěhovali z lokality v okolí Alexovic a Třebětic, kde má čtyřproudová autostráda vést (více zde). Tím ale vyhráli jen částečně. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) jako investor akce za zhruba osm miliard korun začne brzy zápolit s křečkem znovu. „Ekologický dozor křečka objevil na dalších místech při přeložkách sítí. Budeme muset opět žádat o výjimku k zásahu do území s výskytem chráněných živočichů. Tentokrát v celé trase,“ přiblížil ředitel zlínské pobočky silničářů Karel Chudárek.

trasa

Spousta času a peněz

Průběh úředního procesu by měl být podle něho stejný jako v prvním případě, kdy krajský úřad souhlasil s tím, že silničáři křečka přestěhují do nedaleké a téměř prázdné Průmyslové zóny Holešov. Studie, která v Českérepublicezatím ojedinělý případ řešila, stála dva miliony korun. Chudárek věří, že nebude muset platit novou. Nevyhne se však nové žádosti o výjimku, kterou chce na kraj podat příští týden. To znamená další časovou ztrátu. Silnice R49, která má region napojit z druhé strany na dálnici a usnadnit dopravu na sousední Slovensko, se začala slavnostně stavět už v roce 2008. Nedostatek peněz, protesty ekologů a potíže s povoleními ale reálnou výstavbu pořád oddalují.

„Doufám, že se s křečkem vypořádáme a další průtahy už nenastanou,“ přeje si Chudárek.

Vyrazí bagry do polí na podzim?

Na cestumá stát vyčleněné peníze, avšak soud loni zrušil na základě žaloby ekologů stavební povolení, které si teď ŘSD znovu vyřizuje na ministerstvu dopravy. To však kvůli nedostatečným podkladům řízení na dva úseky (11. až 18. kilometr a přivaděč do Holešova) na začátku ledna přerušilo. „Ředitelství silnic a dálnic musí doplnit aktuální stanoviska dotčených orgánů. Nepředpokládáme ale, že by to zpozdilo předpokládaný termín výstavby silnice,“ upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Na doplnění má ŘSD čas do léta. Chudárek si myslí, že ho dodrží a na podzim bude mít v ruce stavební povolení a do polí u Hulína se konečněvydajíbagry. Musí však počítat s tím, že ekologičtí aktivisté o sobě dají ještě vědět. Novou čtyřproudovou silnici považují za zbytečnou. Podle nich by stačilo opravit stávající cesty a vybudovat obchvaty měst, což by bylo levnější a šetrnější k životnímu prostředí. „R49 je celkově zastaralý, nedomyšlenýprojekt, který se za léta rozhodování nepovedlo kultivovat,“ shrnul Miroslav Mach ze sdružení Unie pro řeku Moravu. Podle něho šel krajský úřad při prvním povolení stěhování křečka na ruku silničářům.

Počkají, až se vyspí

S odchytem hlodavce, který byl v 50. a 60. letech minulého století na pokraji vyhubení a od roku 1992 je chráněný jako silně ohrožený druh, začne specializovaná firma na jaře. Teď má křeček polní období zimního spánku. Probouzí se jen každých pět až sedm dní a krmí se zásobami. Až na jaře úplně procitne, odborníci ho pochytají do síťovaných pastí a vypustí ho donověvyvrtaných nor. Prázdná průmyslová zóna je k tomu vhodná, neboť je poblíž zdroj potravy, hlavně obilí. Ekologové objevili křečka podle nor a trusu. Šlo odhadem o 30 až 40 párů. V celé trase cesty, již prosazují podnikatelé i politici v čele s premiérem, jich žije mnohem více. Z Fryštáku má vést dálniční přivaděč do Zlína, takže cestu by využívali i řidiči v krajském městě. Silnice R49 má také pomoci obsadit průmyslovou zónu, což by ale bylo osudné pro křečka. Možná by přišlo jeho další stěhování.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist