Biopaliva – Babiš otočil

Uveřejněno dne 7 května 2015 000 8:54

Ministr financí Andrej Babiš souhlasí s tím, aby od července letošního roku skončilo daňové zvýhodnění biopaliv. Nechce už poslouchat „lži a demagogii“ Miroslava Kalouska.

Babiš tvrdí, že konec daňové podpory biopaliv, na jejichž výrobě se Babišova podnikatelská skupina významně podílí, přinese státnímu rozpočtu 1,5 miliardy korun. Současně řekl, že „ to zaplatí občané a firmy ve svých nákladech“. Můžou prý „poděkovat Kalouskovi“.

Něco podstatného mi na argumentaci ministra financí nesedí. Pokud skončí daňové zvýhodnění biopaliv, získá stát na spotřební dani oněch avizovaných 1,5 miliardy korun.  Skutečně odpovědný ministr financí by tak měl neplánovaný příjem do státní pokladny smysluplně využít, například tím, že sníží schodek státního rozpočtu. Daně, zejména DPH, platíme úplně všichni a daňové zvýhodnění tak jako tak zaplatíme my, spotřebitelé. Politika biopaliv a zejména jejich povinné přimíchávání do nafty je navíc příčinou řepkového šílenství v evropském měřítku.

Andrej Babiš tak ve sporu o další podporu biopaliv ustoupil na celé čáře. Zákon, který připravilo jeho ministerstvo a který byl formálně předložen prostřednictvím ministerstva zemědělství, počítal s prodloužením daňové podpory řepkového biopaliva do roku 2020. Babiš na kritiku zákona reagoval nejprve tím, že pro zákon hlasovat nebude a nechá to na koalici, že je mu „jedno, jak to dopadne“. Tento průhledný manévr nyní opustil a přichází s tím, že žádná daňová podpora biopaliv po 30. červnu letošního roku nebude. Je to významné vítězství, podle Babiše „ Kalouskových lží a demagogie“. Anebo je to vlastně logický krok, který odstraňuje jednu výjimku, která může vždy lákat nepoctivé obchodníky. V zájmu nás, spotřebitelů, na které se Babiš odvolává, by se ostatně měl systém danění paliv změnit tak, aby nedocházelo k podvodům s placením DPH, což již v minulosti i současnosti přináší mnohem větší ztráty státnímu rozpočtu. Pokud by se v tomto směru pan ministr financí angažoval, měl by mou plnou podporu.  Ostatně, zlepšení výběru daní si Babiš vytknul jako svůj dlouhodobý cíl. Tak by na tom měl už konečně začít makat, a nejen pod tlakem „lháře a demagoga Kalouska“.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist