Blokování dopravy se schovává pod eufemismus zklidňování dopravy

Uveřejněno dne 7 května 2015 000 8:58

Podle nápadů dopravních zklidňovačů se ve městech na zastávkách MHD má odstranit místo pro stání autobusů mimo silnici, tak zvané zálivy. Jakmile autobus na zastávce zastaví, budou muset zastavit i auta. Prý kvůli bezpečnosti.

V rámci projektu, který má v názvu slovo Mobilita, se má blokovat automobilová doprava. Bylo by to legrační, kdyby to nebyla pravda. Má to být zklidňující prvek. Když se odstraní místo, kam autobus na zastávce mohl zajet, aby nepřekážel na silnici, autobus tedy na zastávce na silnici zůstane a dopravu zablokuje. Tím se prý doprava zklidní a zpomalí.

Blokováním automobilové dopravy se prý ukazují preference města. Město by ale nemělo dávat přednost jednomu druhu dopravy před jiným a snažit se zvýhodňovat jeden způsob dopravy a snažit se znevýhodňovat jiný způsob dopravy. Mělo by nechat rozhodování na lidech, jakým způsobem budou svou dopravu řešit a nemělo by se jim snažit znepříjemnit jejich zvolený způsob přepravy. Město by mělo být přívětivé ke všem lidem.

Kvůli bezpečnosti dětí, které na zastávce před osmou hodinou ráno vystupují a jdou do školy, by zklidňovači dopravy chtěli dopravu zablokovat i v deset dopoledne, kdy jsou děti ve škole, i v sedmnáct hodin odpoledne, kdy jsou děti ze školy dávno doma.

Jako kdyby neexistovalo jiné řešení. Přitom zákon o provozu na pozemních komunikacích říká: „Za autobusem s označením „Označení autobusu přepravujícího děti“, který zastavil v označené zastávce, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo. Pokračovat v jízdě může až po odjezdu autobusu ze zastávky. Řidiči protijedoucích vozidel musí přihlédnout k možnosti vběhnutí dětí do vozovky a jízdu přizpůsobit tak, aby děti nebyly ohroženy.“ Ve městě je také běžné, že tu půlhodinu nebo hodinu, kdy děti ráno vystupují na zastávce u školy, na místě dohlíží a dopravu u přechodu pro chodce v blízkosti zastávky řídí policista.

Toto blokování dopravy, které je vydáváno za zklidňování dopravy, je jen házení klacků pod nohy lidem, kteří cestují jiným způsobem, než hromadnou dopravou.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist