Zelení teroristi útočí

Uveřejněno dne 11 listopadu 2015 v 14:10

Desítky aktivistů z ekologického hnutí Greenpeace včetně Čechů demonstrovaly v areálu německé uhelné elektrárny Deuben nedaleko Lipska, kterou skrze firmu MIBRAG ovládá česká společnost EPH Daniela Křetínského. Ekologové požadují zastavení provozu elektrárny, protestovali i proti vyřazení Greenpeace z tendru na nákup uhelných dolů.

Aktivisté podle prohlášení české pobočky hnutí na komíně a před vchodem do elektrárny rozvinuli velké transparenty v němčině a angličtině s heslem „Uhlí zabíjí!“. Na menších transparentech v češtině stálo: „Uhlí: Tichý zabiják“ nebo „EPH zabíjí Němce. Uhlím“.

Podle české pobočky Greenpeace bylo na místě osmdesát aktivistů ze čtyř zemí, včetně 12 lidí z České republiky.

Členové organizace také symbolicky ucpali obřím látkovým špuntem čtyřicet metrů vysoký komín elektrárny. Policie akci sledovala, k žádnému razantnímu zásahu ale nepřikročila. Jan Rovenský z Greenpeace, který se protestu zúčastnil, sdělil, že policisté nechali aktivisty po kontrole dokladů z areálu odejít.

„Každý subjekt má právo na vyjádření svého ideového postoje, podstatné je, aby akce aktivistů neohrožovaly bezpečný provoz elektrárny,“ uvedl ředitel komunikace a marketingu EPH Daniel Častvaj pro iDNES.cz.
„Elektrárna Deuben byla v nedávné minulosti podstatně zrekonstruována, je plně v souladu se všemi právními předpisy v oblasti životního prostředí a to včetně zpřísněných hodnot emisních limitů, které vstoupí v platnost až příští rok. Obavy Greenpeace vycházející pouze ze staří elektrárny tak nejsou důvodné,“ dodal.

Greenpeace úterní akcí po spolkové vládě požaduje, aby na středečním jednání rozhodla o odstavení starých uhelných elektráren, včetně podniku v Deubenu.
Protest souvisí i se záměrem EPH koupit od švédské státní společnosti Vattenfall hnědouhelné povrchové doly ve východním Německu. Zájem o těžbu v Lužici má mimo jiné i ČEZ. Greenpeace se chtěla tendru také zúčastnit, ale byla z něj vyloučena.

„Pokud EPH nemá zábrany provozovat 79 let starou elektrárnu v Deubenu, jak ohleduplně by asi postupoval v Lužici? Další desítky let by zabíjel uhelnými emisemi Němce i další obyvatele Evropy, ale v řádově vyšším měřítku,“ uvedl ředitel české pobočky Greenpeace David Murphy.

Hnutí se odvolává na studii vědců z univerzity ve Stuttgartu z roku 2013, podle které je elektrárna v Deubenu zodpovědná za předčasná úmrtí 22 lidí ročně.
Greenpeace nedemonstruje u této elektrárny poprvé. Asi před měsícem u ní v rámci protestu proti využívání hnědého uhlí vypustili černý balon znázorňující Zemi.
Největšími akcionáři holdingu EPH jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T. Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Podniky holdingu zaměstnávají víc než 12 tisíc lidí.
Mluvčí EPH Daniel Častvaj v úterý v tiskové zprávě uvedl, že provozní zisk holdingu v prvním pololetí tohoto roku v meziročním srovnání vzrostl o 21,8 procenta na 832 milionů eur (22,5 miliardy korun). Na výsledku se z velké části podílela vznikající dceřiná firma EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě.
Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist