Časopis Ecologist: Proboha, vždyť pařížský masakr by mohl zhatit klimatickou úmluvu

Uveřejněno dne 1 prosince 2015 000 8:59

Časopis TheEcologist, když se probral přes těch 129 mrtvých a stovky dalších raněných, tak udělal prořezávku ode všech emotivních nesmyslů kolem pařížského masakru, aby identifikoval skutečnou oběť této hrůzné záležitosti, kvůli níž stojí za to se rmoutit, a tou je samozřejmě nadcházející klimatická konference OSN!

Někdo by mohl namítat, že když je ve Francii výjimečný stav, Paříž je terorizována a mnoho těl je tak ohavně znetvořených, že ještě nebyla identifikována, tak je poněkud předčasné nacházet hrozně chatrné vazby mezi islamistickými teroristickými činy a globálním oteplováním.

Oliver Tickell z TheEcologist – syn bývalého klimatického poradce Margaret Thatchersira CrispinaTickella – se ale vůbec dělat něco takového nezdráhá.

Ptá se:

Je to snad náhoda, že to teroristické řádění vypuklo v Paříži jen pár týdnů před největší klimatickou konferencí od roku 2009, tj. před COP21?

Ano, možná to náhoda je, připouští. I když útok ISIS způsobil výrazně vyšší pravděpodobnost, že COP21 selže:

Ano, vyjednávači se budou i tak hádat o hranaté závorky v textu, jako to dělají vždy. Ale potenciál pro možnost, aby se to dostalo do toho důležitého ‚širšího obrazu‘ klimatických dohod stvrzených mezi presidenty a ministerskými předsedy, vypadá teď daleko nepravděpodobněji než před tím – a to z jednoduchého důvodu, protože světoví vůdci nejspíš COP21 využijí jako příležitost, aby si povídali o bezprostředně daleko naléhavějších bezpečnostních záležitostech.

Takže když bude pozornost světových vůdců odvrácena od otázek klimatu, tak bude při těchto rozhovorech velice omezen výhled na seriózní mezivládní dohodu o klíčových otázkách, co jsou v sázce – tj. aby se dohodli na něčem počínaje financováním klimatu až po právní status dosažených dohod.

Myslíš, Olivere, že světoví vůdci teď kvůli událostem v Paříži nejspíš moc nemyslí na patetický boj o zregulování střední globální teploty o zlomek stupně do konce století, a daleko větší starosti jim dělají současné hrozby jako bezprostřední ohrožení jejich občanů, že je zmasakrují vyšinutí fanatici z pan-globalistického islamistického kultu smrti?

Jako kdybych to neříkal.

To ale Tickell ještě neudělal. Jeho průnik pod povrch spočívá v ocejchování producentů ropy jako stejné kategorie, do jaké patří ISIS.

Tak přijmeme-li předpoklad – který v této fázi vypadá pravděpodobně – že to řádění v Paříži provedla ISIS nebo bylo provedeno pro ni, bylo to potom snad v jisté míře motivováno touhou zhatit možnost silné klimatické dohody dosažené na COP21? A udržet tak do budoucna vysokou poptávku po ropě i s vysokou cenou ropy?

Řekněme, že by to mohl být faktor hrající v tom roli, nebo jeden z faktorů ovlivňujících výběr cíle a načasování útoku. A samozřejmě, že ISIS nejednala zcela jen úplně sama. A ač nevznáším podezření o přímém spiknutí mezi ISIS a dalšími národy a společnostmi, co produkují ropu, tak v tom není těžké spatřit souběh zájmů.

Miluji takovéto použití fráze „nevznáším podezření o přímém spiknutí“. Lze tudíž předpokládat, že nemá averzi k domněnce o nepřímém spiknutí.

Co se týče všech těch těžařů břidlicové ropy v Texasu, dělníků na plošinách v Severním moři a operátorů asfaltových písků v Kanadě, tak bych se vsadil, že ti až dosud neměli ani ponětí, jak jsou jejich zájmy úzce spjaty s touto na světě nejnebezpečnější teroristickou skupinou.

Přitom ale nezapomínejte, že Oliverův táta byl ten Muž, co vynalezl globální oteplování. Jablko jasně nepadlo daleko od stromu.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist