Ždímají nás přes dotace a chutná jim

Uveřejněno dne 9 prosince 2015 000 14:13

Energetický regulační úřad nevypsáním podpory pro většinu obnovitelných zdrojů energie ohrožuje české zemědělce i malé obce, varuje Jan Habarta z českého sdružení pro biomasu Biom. Víc než třetina zastavených prostředků míří na podporu zemědělců a bioplynových stanic. Ukončení dotací by pro ně znamenalo až existenční potíže.

Pokud by nedošlo ke změně rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, bude příští rok pro řadu malých obcí, které se v minulých letech rozhodly vybudovat výrobu energie z bioplynové stanice nebo jiný energetický zdroj pro místní využití, kritický.

„Pro provozovatele by to byla zmařená investice. Většina z nich má úvěry v bankách. Když nebudou moct mít cash flow, přinutí je to k insolvenci. Když ERÚ do konce roku dotace opravdu nevypíše, provozovatelé se hodlají soudně bránit a požadovat náhradu škody,“ říká Jan Habarta z českého sdružení pro biomasu Biom.

„Pokud provozovatelé dotace nedostanou, nejen bioplynky, ale i teplárny budou muset vypnout. To by se týkalo také přívodu tepla například ve městech jako je Kutná Hora nebo Třebíč, které jsou zcela vytápěny biomasou,“ doplňuje Habarta.

V souvislosti s tím by tak neochota předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové poškodila i celou řadu zemědělců, kteří se zabývají pěstováním biomasy (více čtěte zde).

Obce už si vzaly úvěry

„Rozhodnutí ERÚ neznamená ohrožení pouze pro fotovoltaický průmysl. Ve skutečnosti velká část prostředků míří na podporu zemědělců či výstavby výrobny energie z bioplynových stanic. Řada těchto projektů je financována úvěry, což se týká i třeba mnoha malých obcí, které by se mohly dostat do situace, kdy je nebudou schopny splácet,“ uvedl už dříve pro iDNES.cz ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

O napjaté situaci hovoří také Habarta. „Provozovatelé jsou z postoje ERÚ velice nervózní. Velká nervozita panuje také mezi bankami. V Česku je 450 provozovatelů bioplynek a na penězích od státu je závislá většina z nich.“

ERÚ má přitom možnost vypsat podporu pro už existující zdroje stejně jako v předcházejících letech, protože nedošlo ke změně právního stavu. Komise je o vyplácené podpoře už dlouhodobě informovaná a podle posledních informací by měla být notifikace dokončena nejpozději do jara 2016.

V roce 2014 bylo vyplaceno na podporu biomasy, bioplynu a dalších plynů přibližně 10 miliard korun.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist