Zelení náboženští fanatici mají dojem, že můžou všechno

Uveřejněno dne 29 prosince 2015 000 9:17

Co představuje největší hrozbu pro francouzskou policii během summitu o klimatických změnách? Ne teroristé, ale „ekoteroristé“. Vždyť bez čeho nemohou Francouzi žít? Bez vína, žen a taky protestů. A tak se místní policie rozhodla poslední z jejich vášní řádně omezit.

Po krvavém teroristickém útoku z pátku 13. listopadu si francouzské úřady nenechaly ujít jedinečnou příležitost, aby zavedly během summitu OSN o změně podnebí, který se koná od 30. listopadu do 11. prosince v Paříži, bezprecedentní bezpečnostní opatření. Sotva dvoutýdenní konference začala, významní aktivisté byli uvrženi do domácího vězení.

Poté, co francouzský prezident Francois Hollande vyhlásil v zemi výjimečný stav, policie už nepotřebuje soudní usnesení pro zatčení podezřelých, domovní prohlídky a provádění razií vprostřed noci. A to si pište, že toho státní moc využila.

Nic netušící ekologičtí aktivisté, kteří protestují vždycky, když se koná podobná akce, byli velice překvapeni, když zjistili, že jsou podezřelí a že je přišla policie zatknout. Ve čtvrtek předala polici Amélii a jejím pěti spolubydlícím nařízení, které omezuje jejich svobodu pohybu na město Rennes až do 12. prosince, kdy celý summit v Paříži končí. „Vtrhli do našeho bytu s brokovnicemi a útočnými puškami. Bylo to docela násilné. Přitlačili nás k zemi,“ stěžuje si mladá barmanka Amélie, která si nepřála zveřejnit své celé jméno. „Trvalo to dlouho a vůbec jsme netušili, proč tam jsou.“

Tentokrát byla restrikce namířena proti levicovým a zeleným aktivistům. Otázka ale je, jak dlouho budou Francouzi ochotni vzdát se svých občanských svobod ve jménu bezpečnosti. Například Američanům byly po 11. září 2001 doslova ukradeny a už nikdy se nevrátily.

Od útoků v Paříži jsou zakázány všechny demonstrace ve Francii, včetně těch plánovaných na klimatický summit. Pro některé aktivisty je ale bezpečnost neznámé slovo a zákaz neuznávají – toto opatření pak nazývají „hrubým zneužitím moci, které hrozí proměnit summit ve frašku“.

Zatímco reagoval na obvinění ze zneužití lidských práv, francouzský ministr vnitra Bernard Cazneuve přiznal, že 24 aktivistů bylo preventivně zadrženo.

Podle agentury AFP bezpečnostní síly „nesmí nic rozptylovat od boje s teroristickou hrozbou“, takže policie eliminovala potencionální potížisty v podobě radikálních aktivistů.

Zákaz opustit Rennes, nutnost registrovat se třikrát denně na místní policejní stanici a příkaz zdržovat se mezi osmou večerní a šestou ranní doma, znamená, že jsou zelení aktivisté trestáni za své předchozí „hříchy“, myslí si jedna z postižených, Améliina kamarádka Marie. „Naše domácí vězení je založeno pouze na předpokladu, že bychom se mohli zúčastnit protestu, i když pro to není ve skutečnosti žádný důkaz,“ stěžují si dívky.

Jablko sváru mezi klimatickými aktivisty a vymáháním „práva“ se stále zvětšuje. Marie Dose, právnička zadržených dívek, prohlásila, že výjimečný stav byl vládou zneužit k potlačování lidí s jinými názory. „Pokud budeme zavírat do domácího vězení lidi z důvodů, které nemají nic společného s terorismem, představuje to porušení svobody slova a shromažďování.“

Soudní slyšení by mělo být zahájeno v neděli a právnička doufá, že bude férové.

My můžeme doufat s ní.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist