Konference byla triumf… vlastně debakl

Uveřejněno dne 12 ledna 2016 000 12:02

Klimatická smlouva jen recykluje fráze staré čtvrt století. Žádné konkrétní závazky podepsány nebyly. Přesto se smlouva prohlašuje za „historický úspěch“.

Na klimatické konferenci COP21 v Paříži v prosinci 2015 byl asi nejpozoruhodnější výkon novinářů. Investigativní žurnalistika si asi vzala před vánoci dovolenou. Média totiž jen otrocky bez přemýšlení přetiskují reklamní marketingové slogany organizátorů konference. Jak jinak si vysvětlit, že tento debakl označují za „historický mezník“?

Konference ve skutečnosti pouze zopakovala stanovisko z roku 1992, kdy v Rio de Janeiro vznikla Mezinárodní úmluva o změnách klimatu a vlády se zavázaly, že budou bojovat – nějak neznámo jak – proti oteplování. To je recyklace frází starých 23 let. Konference také zopakovala stanovisko EU ke Kjótskému protokolu, že by se oteplování mělo zarazit na hranici 2 °C. Což je hranice, která neplyne z vědy, ale je to náhodné číslo, které si vylosovali politici. To je recyklace řečí starých 18 let.

V Paříži nebyly dohodnuty žádné konkrétní postupy, jak cíle dosáhnout. Žádné konkrétní závazky tentokrát – na rozdíl od Kjóta – přijaty nebyly. Ani mechanismy sledování, zda se tyto závazky plní. Ani žádné sankce za neplnění. Prostě nic. Jen řeči, že státy by „měly“ někdy v budoucnu začít „něco“ dělat.

Přesto noviny píší: „Toto je ohromné vítězství pro všechny naše občany,“ řekl americký ministr zahraničí John Kerry po přijetí přelomové smlouvy. „Učinili jsme tak zásadní krok kupředu.“… Z tohoto novinářského souvětí není pravda vůbec nic.

Nebo se v tisku dočítáme: Bývalý vicepresident USA Al Gore řekl: „Naše vnoučata se jednou ohlédnou a ocení, že jsme měli morální odvahu čelit klimatické krizi. Budou si připomínat 15. prosinec 2015 jako den, kdy se světové společenství konečně rozhodlo začít konat.“

Novináři jako by rezignovali na úlohu „hlídacích psů demokracie“, kteří kriticky posuzují každý výrok politika. Stali se jen hlásnou troubou mocných. Jako Rudé právo v éře Klementa Gottwalda. Za komunismu se také pětiletý plán vždy plnil – na papíře – na 120 %, i když obchody zely prázdnotou a byly fronty na toaletní papír.

dvtv

Autor tohoto článku o klimatické konferenci v Paříži mluvil i v DVTV v interview s Danielou Drtinovou. (18.12.2015)

Skutečným problémům se konference obloukem vyhnula. Proč? Protože je sama jejich viníkem. Prosadila se privilegia pro solární a větrné elektrárny, která zdražují energie. Kvůli tomu v Británii 2,3 milionu domácností žije v energetické chudobě. Nemají na to, aby si mohly v zimě dostatečně zatopit. V rozvojových zemích je to ještě horší.Zatímco v letech 1975-2005, v době nejprudšího globálního oteplování, cena potravin klesla o 75 %, kvůli klimatickým konferencím přišel hlad. Jako způsob boje proti skleníkovým emisím se prosadila biopaliva. Pověřenec OSN pro potravinovoubezpečnost Jan Ziegler je označuje za zločin proti lidskosti. Kvůli nim totiž index cen potravin vzrostl v první dekádě století na nejvyšší úroveň od doby ropného šoku v 70. letech. Abyste si naplnili nádrž auta biopalivy, spotřebujete na to tolik kukuřice, že by z toho dítě v rozvojových zemích mohlo žít celý rok. V zemích, jako je Honduras nebo Brazílie, se půda na plantáže biopaliv získává tak, že komanda „ochránců planety“ vyženou domorodce, vypálí jejich vesnici a vykácejí prales široko daleko. Za tato zvěrstva pak ještě dostávají bonusy z programů OSN na ochranu klimatu. Nárůst cen potravin krom toho destabilizoval i Blízký východ a podílel se na vzniku „arabského jara“. Migrační vlna, kterou nyní zažíváme, je nepřímým důsledkem.

Tato zkušenost ukazuje, že pro potravinovou bezpečnost není nebezpečné oteplování, ale spíše pomýlené experimenty lidí, kteří se oteplování snaží zastavit. Skutečným problémem tedy není klima, ale konference o klimatu. Ty opravdu ohrožují lidské životy. Jestliže se tedy na konferenci v Paříži nic nového konkrétně nedohodlo, je to důvod k mírnému optimismu.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist