Co po tabáku? Maso

Uveřejněno dne 29 června 2016 000 11:43

Boj za celospolečenský pokrok si chystá další cíl

Buřt je cigaretou budoucnosti. O tomto německém hesle jsme psali v LN před rokem. Zajímavé je, že ho použil tradiční velkouzenář, který teď sází na výrobky bez masa – buřty či párky plněné tofu. To heslo vlastně říká, že alespoň na západě EU boj proti kouření v základní linii už zvítězil a dalším terčem je maso. Jinými slovy: konzumace masa bude za nějaký čas společensky stejně ostrakizovaná, jako je dnes ostrakizovaná konzumace tabáku.

V tomto duchu lze vnímat debatu o stanovení nejnižších cen masa v Německu. Ne že by vedla až k návrhu zákona, ale vysílá jasný signál o tom, kam míří nositelé společenského pokroku. Když Zelení před volbami roku 2013 navrhli zavést ve veřejném stravování jeden bezmasý den v týdnu (Veggie Day), neuspěli. Naopak sami uznali, že na tom ztratili hlasy. Nyní to zkoušejí „tržně“, skrze zdanění (zdražení) masa.

Těžko předvídat, jak se ten nápad vyvine, ale nám cosi připomíná. Třeba dobu, kdy se po kolektivizaci československého zemědělství zhroutila třetí pětiletka a režim v létě 1963 vyhlásil bezmasé čtvrtky. A stejně už za rok musel přistoupit ke zdražení masa. To srovnání je samozřejmě jen taková legrace. Dnes už omezení ve spotřebě masa neodráží nouzi. Odráží spíše hédonismus vyspělé společnosti, v níž maso považují za nárokové ti chudší a zaostalejší, kdežto elity cítící odpovědnost za emise CO2, ba celou planetu se ho zříkají.

Jsou to zajímavé posuny. Vegetariánství vždy vyjadřovalo úctyhodný mravní postoj, leč individuální. Nyní se stává – po boji za politickou správnost a proti tabáku – něčím více. Stává se skupinovým beranidlem politického boje za dobro. Skupinovým beranidlem morální nadřazenosti stoupenců pokroku a světla nad stoupenci reakce a tmy.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist