GLOSA: Solární elektrárny – podvod století

Uveřejněno dne 31 srpna 2010 000 10:26

warmMyslím, že většina zpitomělých „antioteplovalistů“ nemá o základních fyzikálních zákonech a jejich vazbách absolutně žádný pojem. Pouze papouškují to, co jim jejich ideoví vůdci předestřou, podobně jako tomu bylo za Třetí říše.

Ovšem s tím nepatrným rozdílem, že nejde o „nežádoucí rasu“, ale o CO2 či podobné nesmysly. Ideová náplň je jiná, praktické provedení v podstatě stejné: fanatismus.

Slunce nám dává nesmírné množství energie. Kromě té jaderné energie, veškeré energetické zdroje pocházejí od slunce. Kamenným uhlí počínaje a větrem konče. Pouze ta časová prodleva se „nepatrně“ liší. U uhlí a ropy to jsou milióny let, u větru pouze dne nebo hodiny.

Využívat sluneční energii lze také přímo. Snad nejrozšířenější způsob je sušení sena, prádla či jiných komodit. To se děje odedávna a v moderní době k tomu přibývají také moderní způsoby.

Tím nejprostším je ohřev vody. Pro výrobu užitkové vody můžeme na dům namontovat kolektory, které vyrobí dostatek teplé vody pro ohřev bazénu. S ohřevem vody pro domácnost je to trochu složitější, protože právě v době největšího slunečního svitu tu vodu zrovna nepotřebujeme a kapacita zásobníku je omezená. A večer, kdy bychom vyplýtvali tři zásobníky, slunko již tak nehřeje.

Ale kromě ohřevu lze slunečním svitem vyrábět též přímo elektrický proud. Tomu se říká fotovoltaika a je již na dosti yvspělém stupni rozvoje. Takže problém není v tom, že by fotovoltaické panely nefungovaly, ale přímo v principu jejich činnosti. Plný výkon mohou dodávat pouze při plném osvícení a to není stále. Především pak ne v zimě a v noci.

Používat proto fotovoltaické zdroje jako elektrárny je zhovadilost ze dvou důvodů:

1. Dodávka elektrické energie z nich je naprosto nahodilá. Lze sice jakž takž plánovat, kdy solární elektrárny proud dodají, ale v každém případě jde po větrných elektrárnách o ten nejméně spolehlivý zdroj.

2. Velký rozmach slunečních elektráren, jejichž jmenovitý instalovaný výkon se již blíží výkonu Temelína (ale v žádném případě se neblíží jeho stabilitě), vyžaduje nové, nákladné přenosové cesty, které budou využity jen zčásti.

And last but not least: Peníze. Vláda nastavila pod tlakem zelených takové výkupní ceny solární elektřiny, že se k nám sjíždějí dobrodruzi z celého světa, aby „podojili“ naši ekonomiku. A proto na závěr malý citát:

Solární panely nás vyjdou na bilion. Největší průšvih ekonomiky, říká šéf ČEZ
2. července 2010 7:00
PRAHA – Těžko představitelnou sumu rovnající se téměř výši celého státního rozpočtu Česka zaplatí domácnosti a podniky za následujících 20 let firmám, které zde postaví sluneční elektrárny. Podíl oné „zelené složky“, tedy dotace za výrobu elektřiny ze slunce, dosáhne až bilionu korun.

ZDROJ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist