Třídění odpadu – jak to vidím já

Uveřejněno dne 8 září 2016 000 9:58

Bylo, nebylo… začínají pohádky.  A my si řekneme, že jednou se do republiky vydala firma zpoza kopečků. Ta skoupila velké díry (myšleno opravdu ve smyslu dolíku- třeba vytěžený lom) na mapě naší republiky, aby bylo kam skládkovat odpady.  Byl to tah promyšlený, díky tomu firma vyhrávala výběrová řízení, protože tam, kde likvidaci odpadu prováděly Technické služby, najednou vznikl problém. TS neměly kde odpad ukládat a za skládkování u firmy dříve zmíněné, museli platit.

Firmě, co likvidovala domovní odpad  byla úhrada málo. A málo to bylo i radním. Tak dali hlavy dohromady a vymysleli paskvil.  Rozdělili obyvatele města na kategorie. Ti lepší bydlí na sídlišti v paneláku. U vchodu mají kontejner na odpad, někdy je těch nádob více, kolem je poházeno mocně nepořádku. Někde v koutě sídliště se krčí žlutá a modrá popelnice na papír a plast.  Chtít, aby panelákoví bezzemci třídili odpad ještě víc, nejde. Kdyby magistrát toto přikázal, asi by hrozila defenestrace nebo zvonění klíči. Francouzskými.

Občané horší kategorie žijí ve svých domcích. Tam se odpor nepředpokládá. Aniž by se firma likvidující odpad zeptala, jednoduše rozhodla o tom, že je nutno odpad třídit. Všichni baráčníci bez rozdílu.  A komu se chtělo?  Nikomu. A tak jsme se přesunuli v duchu do minulého století a firma začala odvážet komunální odpad jen 1x za 2 týdny. Má to sloužit k tomu, abychom zmenšili objem komunálního odpadu a třídili papír a plasty zvlášť.  Tu se narodil problém:  Jako občan mající pozemek v katastru města platím daň. Ta zůstává městu, no budiž.  Když na chodníku složím kupu písku a cihel, přijdou městští mameluci a budou chtít výpalné za zábor veřejného pozemku. Pokud si dám na svůj pozemek 4 popelnice soukromé firmy, výpalné není od koho vybírat, na žádnou refundaci prostě nárok nemám.  V Holandsku vyvážejí odpad 2x týdně, protože – divme se, odpad smrdí. Dokonce odpad ve formě jednorázových plen smrdí, i když je zaručeně čerstvý.  Za letního horka je likvidace organického odpadu (= hoven) co dva týdny jednoduše řečeno prasečina.  Když vznesete dotaz, zda s tím náhodou nejde něco dělat, zainteresovaná osoba vám odpoví: Je ke koupi plastová fólie ve formě rukávu, do které lze plenu zabalit a ejhle- ono to nesmrdí. Toto není nadsázka, on to pan šéf opravdu tak mínil.

Význam  třídění odpadu: Vytříděný plast lze prodat. Vytříděný papír lze prodat, třídění nic nestojí, protože to zvládnou občané sami a ještě za to zaplatí. Největší efekt pak nese vyvážení komunálního odpadu 1x za dva týdny.  To občany opravdu nenapadlo, že když se vyváželo 50x ročně za 500kč a nyní jen 25x ročně za stejných 500kč, že mi odvoz vlastně kdosi o 100% zdražil?

Komu je to ku prospěchu?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist