Pro zelené mafiány jsou to jen drobné

Uveřejněno dne 19 prosince 2016 000 11:17

Pokuty v celkové výši 41 milionů korun udělila Státní energetická inspekce (SEI) celkem 44 solárním elektrárnám. Viní je z toho, že byly do provozu uvedeny později, než tvrdí jejich majitelé. O případu píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Elektrárny tvrdí, že začaly vyrábět elektřinu v samém závěru let 2009 a 2010. Od 1. ledna se přitom zásadně snižovala podpora, a pokud by se dokončení elektrárny opozdilo byť o jediný den, vydělaly by svým majitelům mnohem méně. Zároveň by výrazně klesla částka, kterou na zelené zdroje doplácejí spotřebitelé elektřiny a stát. To je přes 40 miliard ročně.

MF DNES získala data o pokutách na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Nejvyšší pokutu 23,5 milionu korun dostal solární park Falcon Mimoň, patřící fondu EnerCap. Jeho zástupci včera na zaslané dotazy nereagovali.

V síti inspekce uvázly také elektrárny Bežerovice, Chýnov a Čekanice patřící do skupiny ČEZ. Kvůli posledně jmenované obvinila policie dva manažery energetické firmy z podvodu, jak nedávno upozornil Český rozhlas.

Deník upozorňuje, že udělení pokuty automaticky neznamená, že se solární elektrárna přesune do sazby s nižší výkupní cenou zelené elektřiny stanovenou pro rok 2010, respektive 2011. To může udělat až operátor trhu s elektřinou OTE poté, co soud vyřkne konečný verdikt. Většina majitelů přitom podala proti rozhodnutí energetické inspekce žalobu, takže se kauza může vléct ještě léta.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist