Antarktický poloostrov se ochlazuje

Uveřejněno dne 27 ledna 2017 000 13:52

Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Antarktida se oteplila v půli 20.století, ale od začátku 80.let se stále ochlazuje. Navzdory skleníkovým plynům. Jedinou výjimkou byl donedávna Antarktický poloostrov (ten výběžek směřující k Jižní Americe).

Nový výzkum ale ukazuje, že i tento poloostrov se už celou generaci (cca od 1998) neotepluje. Naopak se ochlazuje. Za ochlazení prý může vítr a přirozená variabilita regionálního klimatu. Časově se to ale shoduje s tzv. pauzou v globálním oteplování (hiatus), která samozřejmě neexistuje a nikdy jste o ní – ehm – neslyšeli.  Na ochlazování Antarktického poloostrova upozornila studie Johna Turnera a kol., která v červenci 2016 vyšla v časopise Nature. Autoři píší: „Od 50. let 20. století Antarktický poloostrov zaznamenal jedny z největších nárůstů povrchových teplot vzduchu na jižní polokouli. Toto oteplení přispělo k regionálnímu ústupu ledovců a „zezelenání“ díky rozšíření flóry… V této studii dokladujeme absenci regionálního oteplování od konce 90. let. Průměrná roční teplota klesala statisticky významným tempem a nejprudší ochlazení je zaznamenáno během antarktického léta.“

A ještě dodatek. Podíváte-li se na tu část Antarktidy, která se ve 20.století nejvíce oteplila, nápadně se to shoduje s rozmístěním sopek, které dýmají pod ledem či pod mořskou hladinou a ohřívají tající ledovce zespodu.

Vlevo antarktické sopky. Vpravo antarktické oteplování. Najdi rozdíl. http://www.antarcticglaciers.org/glacial-geology/subglacial-volcanoes/

 

Vývoj teplot na Antarktickém poloostrově (zdroj: NewScientist 2016).

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist