Kouření, svoboda a špatný zákon

Uveřejněno dne 13 června 2017 000 15:01
Co nám přinese zákon o zákazu kouření v restauracích? Dobrého nic. Tento zákon je natolik nesmyslně udělaný, že jeho prosazování se neobejde bez dalšího omezování svobody.

Platí jeden den a už se začínají vynořovat problémy, které tento nesmyslný zákon přináší. Vyhnal kuřáky z hospod a restaurací. Bez náhrady. Hospodský nedostal možnost ani udělat vyhrazený prostor, kuřárnu. Takže kuřáci chodí kouřit na ulici. A to je, a ještě bude, ve většině míst opravdový problém.

Jestli se někdo domníval, že hospody se naplní nekuřáky a kuřáci buď svého zlozvyku nadobro zanechají nebo při cestě do hospody nechají cigarety doma, je takový člověk značně naivní. Většina kuřáků si první den platnosti zákona asi nechá na pivo zajít chuť a bude vyčkávat „jak to celé dopadne“. Jestli ten jejich hospodský náhodou nedokáže pro ně něco vymyslet, co by jim umožnilo jako dosud trávit čas popíjení piva se zapálenou cigaretou. Nevymyslí, to je jisté. Tvůrci zákona v tomto pamatovali na všechno. Takže pokud si kuřák bude chtít vyrazit na pivo, musí počítat s tím, že na cigaretu bude chodit před hospodu. A to je právě ta komplikace.

Hospody se převážně nachází v hustě obydlené části měst a obcí. Takže hordy kuřáků budou hlučet, debatovat, hulákat a hádat se (prostě přesně to, co dělali doposud v prostorách hospod) před obydlími a pod okny ostatních obyvatel. Ti nebudou rádi a budou chtít mít svůj klid. Takže policie bude vyjíždět mnohem častěji, budou se instalovat nové cedule se zákazy a vyhláškami řešit, aby se toto nedělo. Další hromada zákazů a restrikce. A úplně zbytečná a nesmyslná.

Pokud někdo tento zákon považuje za boj proti kouření, je úplně vedle. Tak je to jenom pokrytecky prezentováno. Tento zákon nesníží počet kuřáků a nedělá lepší podmínky pro nekuřáky. Jediným výsledkem tohoto zákona je omezení svobody hospodských a otevření vrátek pro další sérii nesmyslných vyhlášek, na jeho prosazení a na udržení klidu v ulicích.

Pokud by to někdo myslel s omezováním kouření opravdu vážně, postupoval by přesně opačným směrem. Ponechal by kuřákům pouze určitá místa, kde se mohou svému nešvaru věnovat. Hospody, jako tradiční místo kuřáckých sešlostí, se k tomu přímo nabízí. Takže zakázat kouření všude venku a jen v hospodách, řádně označených, aby případný nekuřák nemohl omylem tam vstoupit a újmu utrpět (ale takto to už fungovalo, cedule na dveřích byly povinné), možnost si zapálit ponechat. V ulicích bude klid a boj proti kouření bude opravdový.

Abych to shrnul: Tento zákon žádným zákonem bojujícím proti kouření není!! Přinese více problémů jak užitku. Utrpí svoboda mnohých. Podporu má jen proto, že nás takto pokrytecky klame a staví proti sobě svobodu kuřáků a nekuřáků. A přitom nám ji bere všem. A to je možná jeho skrytým cílem. Občané rozhádaní a postavení jeden proti druhému se lépe ovládají. A další zákazy a omezování svobody může následovat. Zamysleme se nad tím!

(Moje osobní stanovisko a zkušenosti z provozování nekuřácké hospody jsem shrnul v jednom z minulých bloků, takže kdyby někdo chtěl vědět, jaký je můj názor na tuto problematiku, tak zde: http://jaroslavandrysek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=605600 a nebo zde: http://jaroslavandrysek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=606747 )

Zdroj

Reakce
  1. 3 roky ago

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist