Hysterie kolem herních automatů – Zelení a Piráti je chtějí zakázat

Uveřejněno dne 22 září 2017 v 9:35
Chtěl bych věřit, že ještě stále žijeme ve svobodné společnosti, kde má každý člověk právo nakládat se svým časem a svými penězi dle svého uvážení. Tohle právo ale zpochybňuje jistá skupinka levicových aktivistů z Jablonce.

Jablonečtí Zelení se ve spolupráci s Piráty již dlouhodobě pokoušejí prosadit zákaz herních automatů na území města. Lidem na ulici předkládají argumenty, že je závislost na herních automatech silnější než na heroinu, že mají herny na svědomí spoustu rozvrácených rodin, dále že casina devastují centrum Jablonce nebo že by se mělo zakázat vydělávat na neštěstí druhých.

Já si ovšem myslím, že problém není v samotných hernách, ale v některých nezodpovědných hráčích, kteří jsou ochotni prohrát celou svou výplatu. Hlavní odpovědnost by měla ležet na rodině a na vzdělávacím systému. Místo biflování letopočtů, od kdy do kdy který císař vládl v Byzantské říši, by se naopak měla upřednostnit výuka finanční gramotnosti, aby si po ukončení školní docházky nemohl nikdo myslet, že jdou peníze bezpracně vydělávat hraním na automatech.

Je naivní se domnívat, že se gambleři po zákazu automatů přihlásí do šachového kroužku. Že zákaz v praxi nefunguje, se již mohli přesvědčit v Brně, kde po vyhlášení zákazu nebyl problém za jediný večer najít 5 fungujících heren. Bohužel už pak z těchto provozoven městská kasa ani státní rozpočet neuvidí ani korunu.

Jestli něco devastuje centrum Jablonce, tak určitě ne herny, ale spíše poflakující se část obyvatel, která se naučila žít ze sociálních dávek. Ostatně velká část těchto dávek končí právě ve hracích automatech.

Pokud by se aktivistům přeci jen podařilo zákaz hracích automatů prosadit, spustilo by to nebezpečnou lavinu zákazů a omezení. Například dietologové by mohli volat po zákazu tučných jídel, protože obezita je nejrozšířenější epidemie. Další „dobroserové“ zase mohou přijít s myšlenkou zákazu hospod, protože trávení času s kamarády u piva může také rozvrátit rodinu. Pokrytecké je pak chování jednoho z jabloneckých aktivistů, který káže o škodlivosti gamblerství, ale na druhé straně se nechává fotit, jak nalévá lidem alkohol.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist