Daň ze vzduchu

Uveřejněno dne 11 října 2017 000 13:58

aneb Volte nás – všechno vám zdražíme. Protože se morem zvaným regulace dlouhodobě zabývám, čtu volební programy stran i z tohoto hlediska. Proto mne velice zaujala pochvalná zmínka „Dětí země“ na program jedné z nich. Nemálo mne potěšil i jejich odsudek části programu ODS týkajícího se životního prostředí, na jehož návrhu jsem se podílel. Tady by mne, z celkem pochopitelných důvodů, pochvala naopak dost vyděsila.

Ale zpět k té pochvale.

„Například TOP 09 představuje konkrétní plán pro vyčištění ovzduší a výrazné snížení závislosti na fosilních palivech. Navrhuje zavedení uhlíkové daně, která po vzoru progresivních zemí EU napraví systém obchodování s emisními povolenkami a navíc nově zpoplatní i škodlivé pálení uhlí v domácnostech.“

Představa o této dani mi velice připomněla jeden starší zážitek, o který se s vámi podělím.

Před pár lety jsem se procházel po náměstí historického města Aix en Provence a podivoval se zazděným oknům v průčelí honosných, kdysi patricijských domů. Vysvětlení bylo, podle průvodce, prosté. Vládci města měli kdysi problémy, abych tak moderně řekl, s městským rozpočtem a hledali, kde z občanů vyrazit další peníze.

Zdanili tedy výhled na náměstí. Občané (i bohatí) ovšem reagovali po svém – oželeli pohled na náměstí a „elity“ tam korzující, okna zazdili a hleděli dál jen do svých dvorků a zahrádek.

Jak dlouho tahle nesmyslná daň trvala, to už nám průvodce neřekl. Nicméně tato situace se mi vybavila při přečtení posledního nápadu TOP 09 na „uhlíkovou daň“. Topit musí každý, i ten nejchudší, takže erár nějaké peníze vyrazí z každého. Vysvětlení sice uvádí jako důvod evropský „boj“ proti změně klimatu a vzor progresivních zemí EU, ale my starší, pamatující hesla „poručíme větru, dešti“, o tom víme své. Je to stejný nesmysl jako kdysi. Z odborného hlediska je vliv lidské činnosti na klima neprokázanou hypotézou.

Ještě horší je hledisko faktické – žádné velké ekonomiky světa nehodlají EU v tomto ekonomicky sebezničujícím „boji“ následovat, takže i pokud bychom připustili, že evropské snažení nějaký efekt na klima má, bude v globálním měřítku zcela zanedbatelný.

Značný efekt ovšem má však na kapsy a životní úroveň občanů, a to zvláště na nízkopříjmové skupiny v „nových“ zemích. A protože jistě netouží po tom v zimě zmrznout, budou, zcela analogicky jako kdysi občané Aix en Provence, hledat jiné řešení…. a to jistě životnímu prostředí příliš neprospěje.

TOP 09, která tenhle nápad zase oprašuje ve svém volebním programu, by měla férově přiznat, že nejde o klima, ale jen a jen o zelenou ideologii (a zoufalou snaha získat „zelené voliče“) i o státní kasu. Nicméně v tomto případě jde o daň mimořádně nemravnou, protože selektivně nejvíc zatěžuje rodiny s nižšími příjmy, a tak doufám, že podporu většiny poslanců po volbách nezíská.

Pokud naopak jde TOP 09 opravdu o „boj“ proti změně klimatu a cílem této strany je opravdu zdanit produkci skleníkových plynů, dovolil bych si jim navrhnout malý zlepšovák.

Takže, pánové Kalousku a Bursíku:

Planetě nebezpečný oxid uhličitý (a další skleníkové plyny) produkuje každý občan, i když každý jinak, dle své váhy a metabolismu. A samozřejmě dle fyzické aktivity, proto sportovci „škodí“ víc. Nicméně je jistě hračkou pro ministerské úředníky vyrobit odpovídající převodní tabulky a danit každého od narození až do smrti.

Každý občan se dostaví v pravidelném intervalu (např. 3 měsíce) na místně příslušný finační úřad ke zvážení a změření, aby výše daně byla stanovena spravedlivě.

A úkolem EU pak bude prosadit tuto daň na celém světě a tak stále úspěšněji „bojovat“ proti změně klimatu.

Tak jen doufám, pánové, že jste pochopili nadsázku. Pokud ne, prosím zapomeňte, že jsem něco takového říkal, opravdu to nemyslím vážně, ale bojím se, že by se vám to mohlo líbit. V principu je to totiž stejný nesmysl jako to, co navrhujete.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist