Zelené akcie 2010 – propad o 30%

Uveřejněno dne 31 ledna 2011 000 10:08

109920-top_foto1-eybbuPro ty, co mají ještě nějaké investice v zelených akciích i po loňském roce: Přijměte prosím naši nejupřímnější soustrast.

Jako kdyby novinky ze zelené ekonomiky nemohly být horší. Viděli jsme podvody v obchodování s uhlíkem (karuselové podvody). Viděli jsme uzavření Chicagské klimatické burzy.

Teď tu máme ještě navíc krach RENIXXu – prvního akciového indexu ke sledování úspěšnosti hlavních světových společností zapsaných v sektoru obnovitelné energie, onoho „průmyslového odvětví budoucnosti“. Aby se společnost dostala do seznamu pro tento index, musí vytvářet nejméně 50 procent svého výnosu v rámci průmyslu obnovitelné energie.

RENIXX ve svém tiskovém prohlášení uvádí:

Münster (Německo) – Mezinárodní akciový index průmyslu obnovitelné energie RENIXX World (Renewabale Energy Industrial Index) rok 2010 ukončil s drastickým propadem hodnoty. Ukazatel poklesu tržního barometru byl 29,3 procenta (při uzávěrce na: 529,63 bodů) tedy níže než před rokem (2009: 749,25 bodů), jako oznámilo IWR, institut obnovitelné energie v Münsteru.

Tři němečtí výrobci sluneční energie budou z RENIXX Word odstraněni: Centrotherm, Roth & Rau a Q-Cell. Navíc už RENIXX World nebudou uváděni ani US dodavatel větrné energie Zoltek a australský větrný park Indigem Energy.

Německý TAZ píše v článku nazvaném Zelená spekulační bublina praská:

Odvětví obnovitelné energie zažilo nejhorší recesi od 30. let, vysvětlil ředitel IWR Norbert Allnoch. Mnoho kontraktů na geotermální elektrárny, příbřežní větrné turbíny a elektrárny na biomasu bylo buď odloženo, nebo zrušeno.

TAZ rovněž píše: Blízkou budoucnost Deutsche Bank ve své studii vidí jen velmi málo zeleně. Kvůli vzrůstajícím ‚obavám z regulací‘, opatrným očekáváním v krátkodobém výhledu u společností v sektoru fotovoltaiky a ziskovým výstrahám vydaným dodavateli větrných turbín, jsou očekávání střednědobé ziskovosti v obnovitelných zdrojích v některých částech sníženy na polovinu.

Green_Energy

Co k tomu dodat?

Až budou zelené technologie opravdu zralé a obejdou se bez vydřidušských dotací a opravdu vyprodukují více energie, než spotřebují, rádi si je budeme kupovat, ať už je to s oteplováním jakkoliv. Do té doby sbohem.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist