Čermák: Žijeme v Kocourkov-landu – řepka, letní čas, sirény…

Uveřejněno dne 10 května 2018 000 10:23

V médiích, která o sobě tvrdí, že nás pravdivě informují o tom, co se děje kolem nás jsou informace od novinářů (nezdá se, že by si to nějak ověřovali u skutečných  odborníků  schopných vysvětlit, co se ve vzduchu děje), tvrdí jednou něco  o super-jemném saharském písku, který sem přinesly větry zdaleka, možná až od polárního kruhu, jednou že došlo k souběhu  vyprášení pylu (či nějak tak) ze smrků a borovic.


Možná  by se  tomu  dalo  i uvěřit, ale nějak nelze přehlédnout žluté širé lány kvetoucí řepky v celé republice, z kterých přímo práší, což nám dávají ostatně všechna ta pole v podobě nepřehlédnutelné „vůně“ znát. Lidé tomu někdy říkají babišoviny. Čistě laicky uvažováno je těžké pochybovat – i bez odborníků na cokoliv – o tom, že za těmi problémy s enormním množstvím žlutého prachu v ovzduší nejsou  porosty této rostliny.. A hlavně zisky těch, kteří tento olej přidávají  do paliva pro spalovací motory.

Květy  řepky sice poskytují včelám pastvu (ale  med z toho není moc dobrý, a lze pochybovat že i zdravý), ale lesní zvěř má prý se svým  krmením  na těchto polích  údajně nesmírné potíže (oslepnutí, ztráta orientace atd. atd.). Člověk se proto  nemůže nezeptat: je to  opravdu  nutné? Je nezbytné  tuto monokulturu preferovat na úkor jiných rostlin, včetně obilí?

Ze všeho nejvíc  našince asi uráží fakt, že  si někdo  (kdo asi?) myslí, že  jsme tak blbí, a že si  klidně necháme pro zisky oligarchů namluvit, že ten žlutý prášek zavinila vlastně příroda, protože neprší a neprší. Déšť by to přece mohl klidně smýt. Samozřejmě nám je líto i těch, kteří v blízkosti širých žlutých rodných lánů žijí a musí vdechovat  nepříjemnou, hodně nasládlou  vůni (nebo spíše pach) z těch polí, před kterou nelze  nikam utéct.  Proč se ale neozvou? Nechtějí se bouřit, tak jim to tedy patří. 

Nejvíce rozčiluje – asi nejen mne – to, že z nás někdo  dělá  prostřednictvím nastrčených úplatných žurnalistů  blby, když pouští do médií fejky – neboli sprosté lži – že  to zavinily smrky a borovice.  Žijeme  tady už  dost dlouho,  ale nikdy nic takového zde nebylo.  Dříve navíc nebyly ani ty žluté lány.  A to těch jehličňanů tady za mého mládí rostlo mnohem víc. Lze pochybovat, že něco podobného se v takovém rozsahu děje  i v okolních zemích. Jisti si  tím ale nejsme, protože  tam nežijeme  a ani se tam kvůli tomu nejezdíme na to dívat. Je ale možné, že i oni tam mají  stejně bezohledné velkopodnikatele, pro něž zisk z produkce řepky je  to hlavní, jako je třeba pro zdejšího premiéra vlády v demisi.

Lze se jen zeptat, proč zdejší socdemáci si nedali do svých požadavků spoluvládnutí i takovou pitomost, která tady ale mnoha lidem ztěžuje život, jako výrazné omezení pěstování řepky olejné, či třeba zákaz změny letního času, když se ví, že je to hovadina, která ničemu rozumnému nepomáhá, ale mnoho z nás to obtěžuje.

Možná by už stálo  za to se zamyslet, kolik takových, vyložené úzce sobeckých  zájmů tady dokáže někdo prosazovat na úkor výrazné většiny obyvatelstva. Třeba tu hloupost s věčným zkoušením sirén v poledne, které se opakuje každých pár týdnů, aniž někdo tuší, k čemu to je dobré. Tušíme, že je to asi výhodné  pro  výrobce a opraváře těchto  zbytečných reliktů studené války, ale  když jde skutečně do tuhého, jako při povodních v r.2002 tak je jasné, že by nás magistrát a jeho šéfové klidně nechali utopit jako koťata. Pokaždé, když tyto sirény slyšíme, si  lze také  říct: proč? Proč soudruzi a za co?

Stejně tak nejde  třeba na rozum, proč se třeba v blízkosti obchodního domu Krakov na sídlišti Bohnice, už od zimy rejpe v zemi neobyčejné množství různých bagrů a jiných strojů. Snad tam nebudují nějaký nový atomový kryt proti korejským raketám? Těch pár umělých kopečků – to přece nemůže být ten důvod? Nejspíše někdo potřeboval zajímavou finanční zakázku, aby vytvořil něco, co nikdo nechce a nepotřebuje. Nejspíše aby dokázal tvrzení o tom, že i myši dokážou porodit horu. Navíc nevkusně. Možná to ale souvisí s tím, že  lidé na radnici, kteří to zorganizovali, nejspíše tuší, že brzo budou  volby a že už dlouho nedostanou příležitost se přiživit na státních zakázkách. Ale  otázka zůstává : proč proboha zadali svým firmám něco tak nesmyslného?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist