Greenpeace versus rozum 8 : 1

Uveřejněno dne 9 července 2018 000 13:57
Napadlo by vás protestovat proti něčemu tím, že budete lít barvu na silnici v Praze? Mě tedy ne. Německé Grýnpís ano. V Berlíně. Umí tihle lidé dělat i něco jiného, než otravovat lidi?

Když zadáte do prohlížeče heslo „greenpeace protest“ vyskočí na vás fakt hodně stránek odkazů. Zajímalo mě, kolik akcí téhle skupiny se obejde bez porušování zákonů, vniknutí na soukromý pozemek, prostě kolik protestů je vedených slušně. Z první stránky odkazů mi vyšlo skóre 8:1 ve prospěch těch akcí, co jsou nějakým způsobem násilné. Podívejte se, jak a proti čemu tihle „ekologové“ protestovali.

Tak třeba v roce 2008 zasadili zásadní ránu fosilním palivům, když zastavili ve velkolomu ČSA rypadlo. iDnes tehdy psal: „V husté mlze se dostali až do míst, kde hrozí sesuvy, rozvinuli transparent a dosáhli zastavení rypadla. Společnost Mostecká uhelná nezasáhla, zvažuje ale žalobu.“ Takže hoši a děvčata vlezli tam, kam se nesmí, dokonce je to nebezpečné a tam odehráli svoji exhibici.

O 10 let později, letos z jara zase vlezli na balkon ministerstva průmyslu a vyvěsili tam transparent. Čili opět „vniknutí na cizí pozemek“, nebo jak to nazvat.

V roce 2013 se vyřádili na Národním divadle v Praze, které ze strany od Vltavy ověsili bílými plachtami. Samozřejmě, že se (v čímpak žoldu?) zúčastnili obsazení místa, kde měl stát americký radar. Do vojenského prostoru Brdy se v roce 2008 ještě zdaleka nesmělo volně. Takže to máme další vstup na cizí pozemek.

V roce 2011 zase vylezli na jeřáb, aby protestovali proti modernizaci elektrárny Prunéřov. Jo, čtete dobře! Proti modernizaci elektrárny… Stejný cíl měli o rok dříve, kdy pro změnu vylezli, na 200 metrů vysoký komín. Čili další dvoje vniknutí na soukromý pozemek. V souvislosti s akcemi řekla tehdejší mluvčí organizace na iDnes.cz, že veškerá energie z uhlí jde na vývoz…

S ohledem na to, že uhlí by u nás mělo obstarávat něco přes polovinu elektřiny, my fakt vyvážíme půlku elektřiny, kterou vyrobíme? Ekoaktivisti uvádějí 30 procent, lidé z branže jsou zdrženlivější, mluví o 10 procentech. V každém případě to není polovina.

V Prunéřově se jim vůbec líbilo, protože tam operovali i v roce 2012. Tehdy se tam snažili vniknout převlečení za lední medvědy, ale ochranka je na střechu, kam měli namířeno, nepustila.

V roce 2015 také v americkém Portlandu bránili v odplutí naftařskému ledoborci Fennica. Podařilo se jim jej zdržet o dva dny, pokoj dali až, když jejich akce zakázal soud. Mimo jiné viseli na lanech z mostu tak, aby ledoborci blokovali cestu.

Pouze v roce 2017, na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem, protestovali proti benzínu a naftě v autech pokojným způsobem.

A teď už zbývá jen ta jejich zatím poslední akce. Lili na frekventovaný kruhový objezd okolo nějakého Vítězného sloupu v Berlíně barvu. Prý několik tisíc litrů, kolik se mi nepodařilo věrohodně zjistit. Dovedete si představit, jak ten kruháč za chvíli vypadal? A nejen on, ale i ulice, které z něj vybíhají. A spodky aut musí taky vypadat zajímavě, stejně jako boty chodců a celé „spodky“ cyklistů. Štěstí je, že nedošlo k dopravní nehodě. Nebo že někdo nepotřeboval rychle zabrzdit…

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist