Dánové ukázali, že igelitky jsou ekologicky šetrnější než papírové tašky. Argument proti zákazu brček to ale není

Uveřejněno dne 23 srpna 2018 000 11:11
  • Dánská studie ukázala, že ekologicky šetrnější k životnímu prostředí je igelitka než papírová taška.
  • Nyní se šíří po sociálních sítích jako argument proti návrhu Evropské komise zakázat brčka.
  • Dánská studie má ale několik slabin.

Plastové tašky jsou pro přírodu šetrnější než bavlněné, nebo dokonce papírové. K takovému závěru došla studie, již si nechalo vypracovat dánské ministerstvo životního prostředí. Popularitě se nyní lednová studie těší i v Česku, hlavně na sociálních sítích. Je používána jako argument proti návrhu Evropské komise zakázat prodej řady plastových výrobků na jedno použití.

Výzkumníci si ve studii zvolili 15 parametrů, na jejichž základě posuzovali celkový dopad jednotlivých materiálů na životní prostředí. Měřili například, jestli likvidace materiálu způsobuje klimatické změny, ničí ozonovou vrstvu nebo přispívá ke vzniku rakoviny. Došli k překvapivému závěru, že nejšetrnější jsou klasické igelitky, v nichž si lidé nosí zboží z obchodu.

Pokud by se měla svým dopadem na sledované oblasti vyrovnat jednorázové igelitce taška z bavlny, musel by člověk absolvovat s taškou celkem 7100 nákupů. V případě plastové tašky z biomateriálu jde o 42 nákupů, u papírové tašky o 43 návštěv obchodu. Závěr je tak na první pohled takový, že nahrazovat igelitové tašky jinými nedává ekologicky příliš smysl. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist