Klíčový ledovec Grónska a severní polokoule roste

Uveřejněno dne 23 dubna 2019 v 9:42
Ledovec Jakobshavn je mediální hvězdou. Záběry na něj chybí jen v málo kterém programu věnovaném globálnímu oteplování. Hrozivá na něm je rychlost s jakou mizí. Uvádí se, že patří k hrstce nejrychleji tajících a zmenšujících se ledových uskupením na Zemi. Z výzkumu NASA ale nyní vyplynulo, že se ledovec zvětšuje.
 

Mise NASA\JPL mají k dispozici lodě i Letadla
Mise NASA\JPL mají k dispozici lodě i letadla.

Ledovec Jakobshavn (YA-cob-shawv-en) okolo roku 2012 ustupoval o 3 kilometry a každoročně se ztenčoval o zhruba 40 metrů. Jeho budoucnost proto všichni malovali černě. V pondělním čísle časopisu  Nature Geoscience ale vyšel článek, který do scénáře jeho rychlého konce nezapadá.  Z měření, které prováděla NASA v uplynulých dvou letech, vyplynulo, že stejně rychle, jako dříve ubýval, tak se nyní ledovec zvětšuje. Klimatologové, jako například  Jason Box, který nebyl členem studie, nad tím neskrývají svá překvapení. 

Měření ledovce se provádí interferometrem (GLISTIN-A), teplotu a salinitu oceánu hloubkové sondy Airborne eXpendable Conductivity and Depth (AXCTD).

Měření ledovce se provádí interferometrem (GLISTIN-A), teplota a salinita oceánu hloubkovými sondami Airborne eXpendable Conductivity and Depth (AXCTD).

Ledovec Jakobshavn si svůj titul „hlavní a klíčový ledovec Grónska“ vysloužil i proto, že jde o masu ledu, která ztrácí nejvíc hmoty na severní polokouli. Ledovec se proto stal jakousi ikonou probíhajících změn klimatu a ledovcového „dění“ na naší půlce planety a záběry jeho devastace jsou ve sdělovacích prostředcích a na přednáškách ke změně klimatu dávány jako odstrašující příklad dopadu lidské činnosti.

 

Poměry panující v místě, kde se ledovec noří do oceánu. Kredit NASA\JPL

Poměry panující v místě, kde se ledovec noří do oceánu. Kredit NASA\JPL

Je zpráva, která nyní tvrdí opak a že se zmenšující ledovec ve skutečnosti zvětšuje, důvěryhodná? Nejspíš ano. Je totiž výsledkem měření projektu OMG (Oceans Melting Greenland) a ten spadá pod činnost NASA. Vedoucím týmu, který je zároveň i prvním autorem odborného článku v geologickém časopisu, je Ala Khazendar z Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii.

 

Autoři studie pozorovanou změnu vysvětlují jako reakci na cyklickou teplotní změnu oceánu a následek překlopení Severoatlantické oscilace. Ta je přirozeným jevem a je jakousi obdobou pacifického El Nina. Výsledkem cyklické změny nyní je, že voda v zálivu Disko, kde se ledovec noří do oceánu, je o dva stupně Celsia chladnější, než tomu bylo před několika lety. Pro klimatology je ale i tato dobrá zpráva zprávou špatnou. Podle Josh Willise z NASA jim totiž říká, že teplota oceánu je větším hráčem v ústupu ledovců, než soudili.

 

Jakobshavn dříve. Kredit NASA.

Jakobshavn dříve. Kredit: NASA
Jakobshavn nyní. Kredit: NASA

Jakobshavn nyní. Kredit: NASA

 

Závěr

Bez ohledu na překvapení, které nám ledovec připravil, klimatologové soudí, že by se teplota oceánu měla pravděpodobně zase začít zvyšovat a tání ledovce z dlouhodobého hlediska by mělo pravděpodobně pokračovat. Momentálně pozorovaná změna chování ledovce podle nich není v rozporu s vědou o změně klimatu.

 

Video:  Jakobshavn Glacier, on Greenland’s central western side, has been one of the island’s largest contributor’s to sea level rise, losing mass at an accelerating rate.

Literatura

Interruption of two decades of Jakobshavn Isbrae acceleration and thinning as regional ocean cools, Nature Geoscience (2019). DOI: 10.1038/s41561-019-0329-3 , https://www.nature.com/articles/s41561-019-0329-3

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist