Slovníček pojmů: ekolog, ekoaktivista, kriminálník, trestný čin

Uveřejněno dne 28 května 2019 000 8:42
Tak schválně, kdo si myslí, že jde ekologickým aktivistům o životní prostředí, ať zvedne ruku. Proč se nikdo nehlásí?

Možná proto, že aktivisté kolem sebe v posledních letech stále více šíří strach, podporují násilí a se svatým zápalem v očích pranýřují všechny, kdo jim nejdou na ruku.

Možná proto, že všichni už dnes dokážou rozlišit mezi ekology a ekologickými aktivisty. Pojem ekolog je odvozen z názvu akademické vědní disciplíny ekologie. Jedná se o název profese, její příslušník se zabývá ekologií. Většinou jím je erudovaný odborník, který má svá oficiální stanoviska podpořena vědeckým poznáním. Jím deklarované názory na přírodu, životní prostředí a jeho problémy a ochranu jsou výsledkem odborné diskuze a vědeckého konsensu.

Oproti tomu ekologický aktivista popř. environmentalista se snaží vehementně prosazovat nejrůznější opatření, zákazy a nařízení, která jsou – podle jeho názorů – správné pro životní prostředí a hlavně ostatní lidi. Environmentalisté často nemají ekologické vzdělání a ani jejich názory nebývají ve shodě s těmi vědeckými. Zaměňovat pojmy ekolog a environmentalista je stejně zavádějící jako zaměňovat lékaře a léčitele.

Ekologičtí aktivisté se často uchylují k nejrůznějším radikálním akcím, tvrdí, že mají v zájmu jakéhosi vyššího dobra právo porušovat zákony. Nevidíte je v lese sbírat odpadky, čistit studánky, starat se o opuštěná či nemocná zvířata. Za to je často vidíte při nejrůznějších demonstracích, blokádách a jiných akcích, které jsou prakticky vždy zaměřeny nikoli za něco, ale proti něčemu.

Ale pozor, ono je to skoro vždy i za něco. Tlak ekologických aktivistů velmi pomohl třeba k nechvalně známému solárnímu boomu, který nás všechny stál už stovky miliard korun. Ty skončily v kapsách solárních baronů. Jestli odkáplo něco i pro křičící aktivisty, se oficiálně neví. Ale co myslíte?

Ekologičtí aktivisté se vyžívají také v nejrůznějších správních řízení, v nichž blokují třeba stavby dálnic. Oficiálně třeba kvůli nějakému broukovi. Policisté ale už v několika případech dokázali, že o broučka vlastně vůbec nešlo. Ve skutečnosti totiž šlo o trestný čin vydírání. Zaplaťte a my stáhneme naše námitky, stížnosti, odvolání.

Ekologické aktivisty také vidíte v médiích, kde neustále něco kritizují, před něčím varují, proti něčemu protestují. Kdyby šlo o přírodu a životní prostředí, tak by to asi bylo fajn. Jenže ono jde bohužel opět o jiné věci. Teď třeba aktivisté řinčí mediálními zbraněmi kvůli tomu, že bude zřejmě dodrženo dohodnuté období, po které se nezvyšují poplatky z těžby nerostů. Jde o přírodu? No samozřejmě, že ne. Jde jen a pouze o peníze, které ekologičtí aktivisté nepřejí těžařům. Jde totiž v drtivé většině o radikální levičáky, kteří neuznávají soukromé vlastnictví, podporují svévolné zabírání cizího majetku jako v případě pražské Kliniky, podnikatele, kteří zaměstnávají lidi, platí daně, a logicky také vytvářejí zisk, považují za zločince. Posledním případem je blog jakési paní Pixové, která se na blogu na konkurenčním serveru rozčílila, že Babiš vyjednává s těžaři, které bez mrknutí oka označila za kriminálníky.

Jenže milá paní Pixová, o tom, kdo je a není kriminálník, rozhodují v České republice naštěstí soudy. Rozhodně ne nějaká paní Pixová, která sama sebe označuje za sociální geografku zkoumající městská prostředí a jejich vztah k alternativním kulturám a k aktivní občanské společnosti a zaměřuje se na kritiku ženského údělu v české patriarchální a materialisticky zaměřené společnosti. Pro mne osobně je nejvíce děsivé, jak jednoduché je někoho označit za kriminálníka, dát mu nálepku, odsoudit ho. To dělali naposledy komunisti a ničili tak tisícům lidí jejich životy.

P.S. nejsem právník, ale laicky bych si myslel, že označit někoho veřejně bez důkazů za kriminálníka, naplňuje skutkovou podstatu trestného činu pomluvy. Bude se tím někdo zabývat?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist