Klimatická nebo duševní nouze?

Uveřejněno dne 28 května 2019 000 8:43
Novou Janou z Arku klimatických a ekologických teroristů je hyperaktivní šestnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová, která trpí poruchou autistického spektra. Když neuspěli „vědci“, třeba uspěje „šílenství“.

Když si ve stoleté válce s Anglií už francouzští vojevůdci nevěděli rady, postavili do čela vojka sedmnáctiletou Janu d ́Arc a ona začala vítězit. Konkrétně podle Wikipedie: „Počátkem března 1429 vyjela se skromným doprovodem od guvernéra ve Vaucouleurs za Karlem VII. do Chinonu a za několik týdnů ho přiměla svou přímostí a nezlomným přesvědčením o svém vyšším poslání k tažení do Orléansu.“Jak to s Pannou Orleánskou dopadlo, ví každý, roku 1431 byla ve svých 19 letech upálena. Dnes je coby svatořečená patronkou Francie.

Klimatičtí a ekologičtí aktivisté či teroristé (podle mého se to téměř kryje) spoléhali dlouho na „vědecká fakta a čísla“. Jenže když něco říkají jedni vědci, záhy se najdou jiní, kteří tvrdí pravý opak, proti katastrofickým číslům lze postavit čísla optimistická. Na rozvleklou seriózní debatu, na zvažování pro a proti, důsledků opatření nemají klimatičtí alarmisti ale čas. Potřebují akci, a to teď hned. A tu se objeví fanatická holčička Greta Thunbergová a výsledky se začnou dostavovat.

Na Novinkách.cz jsem si přečetl: „Jako první stát na světě vyhlásila tento týden Británie „stav klimatické a environmentální nouze“. Poslance k tomu přiměla iniciativa Jeremyho Corbyna (69), šéfa labouristické opozice, který nyní doufá, že dojde k dominovému efektu a přidají se i další vlády.“ Thunbergová jásá: „Je to první a významný krok, protože vysílá jasný signál o tom, že se nacházíme v krizi. Pokračující klimatická a ekologická krize musí být naší prioritou. Stav nouze nelze řešit jinak než jako stav nouze.“

To jsou ta správná slova, která ekoteroristé potřebují. Jasná, úderná, nedá se s nimi příliš polemizovat. Když někdo tvrdí, že jsme v klimatické nouzi či krizi, vysvětlujte, že nejsme, když nikdo ani pořádně neví, co to klimatická nouze vlastně je. Svatá Greta se nespokojí ale s pouhým konstatováním. Na twitter napsala: „Nyní by ale měly Británii následovat i další země. Slova je třeba ihned změnit v akci.“Dívenka, která mluvila i v Evropském parlamentu, na Světovém ekonomickém fóru a setkala se také s papežem Františkem, stále tvrdí, že se proti „klimatickému zhroucení“ v podstatě nijak nebojuje.

Já bych řekl, že naštěstí. Předvídat vývoj klimatu je totiž disciplína, která má „výhodu“, že nikdo nemůže ověřit pravdivost předpovědí (na rozdíl od předpovědí počasí třeba na následující týden). Těch faktorů, které ovlivňují klima, je velké množství, většinu z nich nemá člověk v rukou, a navíc ví v podstatě houby, jaká bude výslednice působení jednotlivých faktorů na sebe navzájem. Kromě toho u klimatu není století, ba ani tisíciletí žádná míra.

Na GeoWebu jsem si vyhledal tohle: „Poslední doba ledová začala přibližně před 2,5 miliony lety a skončila před 10 000 lety. Nebylo to však stálé zalednění – střídala se chladná období (doby ledové – glaciály) s teplejšími období (doby meziledové – interglaciály. Celkem bylo napočítáno 52 chladných a 52 teplých výkyvů teploty (zjištěno z hlubokomořských usazenin). V dobách meziledových bylo klima celkem teplé (možná o něco teplejší a vlhčí, než je dnes). Od těch 10 tisíc let vlastně trvá zatím poslední doba meziledová (interglaciál).“

Takže tak. Když se z hlediska klimatu děje něco 100 nebo 200 let, neznamená to vůbec nic. Z pohledu konkrétních lidí a jiných živočichů to je ale podstatné. Buď se s tím nějak vyrovnají nebo ne. Je jasné, že činnost člověka klima také nějak ovlivňuje, avšak myslet si, že když se přijmou jakási opatření (většinou velmi nákladná), že to nějak významně ovlivní klima směrem, kterým chceme, je zpupnost, která se člověku vymstí. Jana z Arku bojovala pouze ve Francii, okolního světa se to moc nedotklo. Ve Francii ji také upálili. Jenže svatá Greta působí globálně a klidně může způsobit, že budeme upáleni všichni, i když údajně bojuje proti globálnímu oteplování.

Svět zkrátka blbne na kvadrát. Strašení migranty už tolik netáhne, protože výsledky, které by dokládaly blížící se apokalypsu z tohoto zdroje, nejsou dost přesvědčivé. To klimatický bubák je mnohem silnější drink. Zkrátka je potřeba zachránit planetu a život na ní, i kdybychom měli ji i sebe totálně zničit. Není čas vyhlásit stav globální duševní nouze?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist