Co zamlčují velekněží

Uveřejněno dne 17 června 2019 000 11:16

Nakonec je to pořád stejné. Už šamani a velekněží dávných věků věděli, že hloupý lid je třeba něčím vystrašit, aby poslouchal a nevzpouzel se, ledaže jej strašili plameny pekelnými, kdežto současní velekněží straší klimatickými změnami. Druhý rozdíl tkví v tom, že veleknězi bývali vesměs velební starci s dlouhými, bílými fousy, zatímco dnes se téhož hravě zhostí i šestnáctiletá školačka. K upřesnění dodejme, že její jméno jest Greta Thunberg, pochází ze Švédska a poslání klimatického Mesiáše v sobě pocítila už co osmiletá. Můj ty milý Bože! Co už chybí k tomu, aby nás o správném postoji k otázkám životního prostředí začala poučovat dítka školou nepovinná… avšak zpátky k těm klimatickým patáliím.

Je přirozeným sklonem člověka přání, aby co možná všechno zůstávalo, jak je zvyklý, protože v každé změně je zaklet kus rizika; a my bychom měli rádi svět všech rizik a nahodilostí prostý. Jenže kdyby se svět tím měl řídit, neměli bychom potuchy o nějakém klimatu, jelikož bychom se nacházeli ve stavu jednobuněčných organismů, jako tomu bylo před vypuknutím prvohor, když už vůbec v nějakém. I zanechme nesmyslů. Klimatické podmínky se měnily, mění a měniti budou; dělo se tak už v samých začátcích života na Zemi, a není důvod k předpokladu, že by tomu někdy mohlo být jinak. Zákonem světa i veškerého vesmíru je neustálý pohyb a proměna; a totéž platí i pro zemské klima, i kdyby si všechny šestnáctileté školačky nohu za krk dáti měly.

Různé strachy a zlověstné předpovědi jest vůbec bráti s reservou. Vybírám ze svého soukromého archivu… klimatologická studie z února 2004 vyhrožuje, že Evropané budou brzy zakoušet sibiřské zimy, průměrná teplota klesne do desíti let o 3,5 °C; jiná studie naopak zvěstuje nastoupání světových moří o 82 cm do konce tohoto století. Z téhož pramene pochází zvěst, dle níž změna klimatu si v dalších dvaceti letech vyžádá životy milionů lidí… již kolem roku 2007 se stanou veké části Nizozemska neobyvatelnými a města jako Haag se začnou vylidňovat…. no, píše se rok 2019 a ono pořád nic, ale třeba to ještě přijde. Třeste se, Holanďani! Korunu pak všemu nasadila předpověď, že souostroví Fidži jest v dohledné době souzeno zmizeti ve vlnách oceánu. Nuže, sám jsem řečené souostroví vlastní zkušeností poznal, i vím, že se vypíná do výše 1195 m.n.m.; muselo by roztát opravdu hodně ledovců, aby se předpověď naplnila, ani se věřit nechce. V rozporu s tím se jeví údaj, dle nějž hladina moře Středozemního se dnes nalézá o 171 m. výš než před 8000 lety, jak lze zjistiti z naplavenin… ale už toho nechám.

Všechna proroctví mají jedno společné: viníkem klimatických pohrom je ze zásady člověk, a to především jeho západní odrůda; člověkové jiných světa krajů jsou ze zodpovědnosti vyňati. Dobře. Vydejme se touto stopou. Indikátorem klimatických změn, jak známo a všeobecně přijímáno, je potměšilý plyn CO2; i srovnejme jeho obsah v atmosféře – což je podstatné, velekněžími současné politiky a žurnalistiky, obávám se že ne bez důvodu opomíjené – v závislosti na počtu obyvatel matičky Země. Uzříme, že nestoupá, nýbrž v porovnání se stavem r. 1950 klesl na třetinu! Není tudíž původcem zmiňovaných potíží oteplování planety, ale razantním tempem postupující zalidňování a přelidňování: ze dvou miliard duší r. 1950 přes 4,46 miliardy r. 1980 k dnešním 7,8 miliardám a strach pomyslet, kam chce populační křivka vyletět v nejbližších letech. Dál bych se raději nezamýšlel; nepokládal bych za vyloučené, že toho bude mít matička Země jednou dost a zatočí s lidmi, jak už zatočila s druhohorními velejštěry.

A ať jsem třeba rasista a bělošský šovinista, naše euro-americká civilisace si v punktu množivosti počíná vcelku zodpovědně; celé to nadělení připadá na vrub vesele a bez pomyšlení na následky se rozplozujících etnik, jak se ohleduplně říká, rozvojových zemí. Dříve či později tak musí dojít ke stavu, kdy počet hladových krků přesáhne možnosti nelítostně plundrované země; no, a co udělají její obyvatelé… poohlédnou se po něčem ještě nezplundrovaném a přemístí se tam. Nebo alespoň ti z nich, kdož mají prachy na úplatu převaděčským gangům.

Tak vám nevím: jsme povinni přijímat populační přebytky? Z morálního stanoviska možná, i když přesvědčen nejsem. Z praktického… radši ne, a nikoli pouze že to stojí hrůzu peněz a užitek spíš záporný. Hlavně však nabízíme našim nezvaným hostům názorné školení v nezodpovědnosti. Prošustroval jsem, zdroje obživy si zničil… no co. Natáhnu ruku, dostanu najíst, ošacení, k tomu pár stovek dobré měny… takhle si vychováváme a svými daněmi platíme příživníčky, kteří co živi budou nikdy se s obyčeji a zákony hostitelské země nesžijí, nemajíce proč.

Hannover, 16, května 2019

Luděk Frýbort

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist