V klimatu stáda

Uveřejněno dne 6 srpna 2019 000 13:16

Krajská města reagují na jiné podnebí, ale bez gest

Jsou lidé, kteří v té zprávě spatří známku české zpozdilosti, malosti a zahleděnosti do sebe. Nastojte, česká krajská města se nehrnou do vyhlašování stavu klimatické nouze. Nenaskočila na vlnu, která letí západním světem od Kanady až po Německo. Není to další argument pro názor, že česká společnost není s tou západní kompatibilní a Česko by mělo z EU s hanbou odejít? Jak se to vezme.

To, že česká města nevyhlašují stav klimatické nouze, neznamená, že jejich radnice a občané jsou ke změnám podnebí a jejich dopadům lhostejní. Jestli něco odmítají, tak ne kroky, které se dají v pravomoci měst podnikat, ale spíše ideologický (někdo by řekl stádní) humbuk kolem nich.

Lze to vyjádřit i takto. I ti na radnicích krajských měst, kdo jsou z konzervativního pohledu považováni spíše za radikály, neulítávají na pojmosloví, skutcích ani požadavcích. Necítí potřebu demonstrativně vyhlašovat stav klimatické nouze jako gesto, není-li provázen jasně definovanými a vymahatelnými body. Ano, i česká města usilují o snížení emisí CO2, omezení automobilové dopravy (zavádění mýta za vjezd do centra), zelené střechy na domech či nevysekávání trávníků. Ale nepoužívají tak silná slova jako klima a nouze.

Města se snaží kvůli voličům, ne kvůli klimatu. Každý maturant ví, že město velikosti krajského ovlivní nanejvýš své mikro- či mezoklima, ne podnebí jako celek. Na to jsou nutné zásadnější kroky. Kdyby to Praha 7, která stav klimatické nouze vyhlásila, myslela fakt vážně, tak místo aby se zaměřila na zelené střechy na domech, by na svém území zavřela severojižní magistrálu i tunel Blanka. Kdyby zařízla průjezd aut milionovým městem, to by byl systémový krok i síla s dopadem na klima. Ale má na takový krok radnice Prahy 7 „koule“? Má na jeho prosazení politické páky? Pokud ne, není na tom nic špatného, ale nemusí se hned ohánět silnými slovy typu stav klimatické nouze. Zdá se, že radnicím krajských měst tato racionalita už došla, což je jen dobře.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist