Aktivistům se nelíbí slovo aktivista. Co tak najednou?

Uveřejněno dne 9 srpna 2019 000 12:05
Český rozhlas se za naše peníze stává hlásnou troubou ideologického ekologického aktivismu. K Apoleně Rychlíkové se přidalo RadioWave.

Ivo Bystřičan se na webových stránkách a rozhlasových vlnách Radia Wave pustil do ostatních redaktorů, že by neměli používat slovo aktivista, protože vzbuzuje negativní emoce. Klasika. Nebudeme přeci něco dělat s tím, co skutečně budí negativní emoce, ale jednoduše to přejmenujeme! Jako když se za komunistů upravovaly ceny, což byl eufemismus pro zdražení. Stejně jako to tehdy bylo pořád jen zdražení, teď to také budou pořád jen uječení fanatičtí aktivisti. I když by jim aktivismu nakloněná část médií začala říkat „aktivní občané“, jak pan Bystřičan navrhuje.

Titulek jeho komentáře dokonce navrhuje, aby média obecně přestala používat škodlivé nálepky. Což samo o sobě by jistě bylo dobře, kdyby se nálepky nepoužívaly paušálně a takový přístup by se uplatňoval u všech názorů. Že by nebyli „popírači klimatické změny“ tam, kde jsou lidé, kteří mají věcné argumenty a chtějí vést neideologickou diskuzi. Nebyli by ani „xenofobové“ a „ultrapravičáci“, protože by to byli lidé, kteří odmítají nelegální migraci a vysvětlují své důvody a obavy. Otázka je, jestli měl autor komentáře na mysli i tyhle skupiny lidí, nebo titulek dělal někdo jiný?

V textu se totiž důsledně drží jen ekologických aktivistů, kteří vytáhli blokovat vchod do chvaletické elektrárny. Vybavili se na to také ideologickými hesly, včetně těch ultralevičáckých. Protože jim není trnem v oku jen CO2, jehož zásadní roli pro planetu bezmezně věří, ale také kdokoli, kdo „má hodně peněz“. Možná proto, že jich zatím sami vydělali jen málo?

Každopádně je zajímavé si přečíst, jakou slovní ekvilibristiku předvádí ve veřejnoprávním rozhlase další zapálený zastánce zelené ideologie. Více napoví citát z komentáře: „Kdyby média místo udílení nepřípadných nálepek v titulcích psala, že před chvaletickou elektrárnou protestovali občané, časem by se veřejnost ke společenským problémům mohla stavět jinak a brát je za své.“ Jak vidno, aktivisté správně chápou jemné nuance češtiny a rádi by jejich pomocí manipulovali lidmi.

Někdo z aktivistů si možná uvědomil, že je fakt lidi nemají rádi. Tak přemýšlel, jak to změnit. Až vymyslel klasické komunistické řešení přejmenováním. A co, že tak najednou? Možná i proto, že v poslední době nabylo v Evropě šílenství okolo CO2 a jeho vlivu na svět nových rozměrů. Jenže aktivisté v zemích V4 se nějak nemůžou vykázat takovými úspěchy v šíření paniky, jako jejich němečtí soudruzi…

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist