Brazilské pralesy a český kůrovec

Uveřejněno dne 20 srpna 2019 v 11:53
ČT zveřejnila v Událostech dlouhý komentář ke kácení Amazonského pralesa v Brazílii. Vše se podle ČT zhoršilo po nástupu pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

V rámci svého boje za záchranu planety se ČT pustila do kritiky kácení pralesa v brazilské Amazonii. Původní les údajně mizí rychlostí několika fotbalových hřišť za vteřinu. Podle ČT se situace velmi zhoršila po nástupu nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Jak ČT neopomněla sdělit, jde o pravicového prezidenta. Navíc má ještě jednu „vadu“ – sám sebe totiž označuje jako „brazilského Trumpa“ a o to větší důvod je to k tomu si do něj na ČT kopnout. Komentář byl doprovázen záběry na vypalovaný les.

Podle ČT se za posledních 50 let zmenšila plocha amazonského pralesa o rozlohu velikosti Turecka. Ukázala pak brazilského prezidenta, který prohlásil, že o svém lese si bude Brazílie rozhodovat sama. Poté vystoupil nějaký český ekolog s tím, jak důležitý je amazonský prales v světovém měřítku.

Důvodem odlesňování je podle wikipedieprudce rostoucí počet obyvatel Brazílie a hlas po zemědělské půdě. Přitom se podle téhož zdroje ztrácí biodiverzita prostředí, prohlubují se sucha a půda není zdaleka tak úrodná.

Nyní proveďme střih a přenesme se do českých reálií, popřípadě i reálií v dalších částech světa. České zemědělství prošlo etapou združstevnění a od té doby má charakter „velkých širých lánů“. O nedostatku biodiverzity se hovoří i u nás. I naše krajina trpí tím, že zadrží málo vody a o to větší problém je pak příchod suchých období, které mimochodem právě prožíváme. My jsme si tudíž naši zemědělskou a nejen zemědělskou krajinu zničily už dávno. Vykládat tedy v ČT o tom, že si Brazílie ničí svou zemi je pokrytectví.

České lesy jsou pozůstatkem někdejšího vysazování monokultur smrku a borovic. Opět trpí evidentní ztrátou biodiverzity a navíc v prostředí agresivního ekologického terorismu (ochrana kůrovce v bezzásahových zónách Šumavy) a několikaletého sucha se stalo to, co pozorujeme. Před očima nám uschly či usychají stovky hektarů smrkových lesů a odhaduje se, že tímto způsobem zmizí výrazná část našeho lesa. Jeho obnova bude drahá a dlouhá. Kůrovcová kalamita tak má v Česku v procentech úbytku lesa možná ještě horší rozměry než kácení v Amazonii.

Je krásné kritizovat „pravicového“ brazilského prezidenta za kácení brazilského lesa. Přitom kůrovcová kalamita obrovských rozsahů v Česku je produktem „ekologické“ politiky, tj. nic proti škůdcům nepodnikat. Česká krajina, kterou člověk přetváří již tisíce let, pak reaguje tak, jak má. Nic neděláš ,člověče, a proto nic nemáš.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist