„Žádáme kritické zpravodajství o Gretě Thunbergové“

Uveřejněno dne 20 srpna 2019 000 13:09
Švýcarská mládež sepsala manifest proti švédské podvodnici. Zde přináším jeho český překlad a komentář.

Ve švýcarském Lausanne probíhá tento týden další velká konference klimatických demagogů, tentokrát pod názvem Smile for Future (Úsmívej se pro budoucnost). Účastní se Greta Thunberg, zakladatel hnutí Extinction Rebellion, organizátoři pátečních protestů z různých zemí. Účastníci se budou několik dní usmívat ve prospěch klimatu a po pěti dnech nic nedělání uskuteční veřejnou stávkou za klima. Poté půjdou na disko. Další rána klimatické krizi.

Nicméně tentokrát Greta a její spolek mírně narazili. Mládežnická organizace Junge SVP(Junge Schweizerische Volkspartei) začala kongres kritizovat a v první den zasedání vydala veřejný manifest „Smile for Future je krajně nebezpečný“ (Smile for Future ist brandgefährlich). Myslím, že dosud si žádní evropští politici nedovolili vydat proti Svaté Gretě a jejím podporovatelům veřejné programové prohlášení.

Udělal jsem si k věci malou rešerši. Kritické hlasy proti této nedůstojné šaškárně se v novinách ozývaly prakticky již od prosince 2018, na příklad ve Švédsku (Göttenborg Posten 5. 12.2018), u nás napsal Ondřej Štindl v Echo 24 článek Kýč pro naši dobu 25. 1. 2019, ve Francii vydal Drieu Godefridi kritický komentář v listu Contrepoint 30. 1. 2019. Ovšem všechny tyto kritické komentáře, pokud jsem měl možnost soudit, se soustředily na to, že je jen nastrčená figurka a kritizovaly celé divadlo jako případ manipulace s dítětem. Švýcarské prohlášení jde jiným směrem. Stejně jako já si oni všimli výzev ke „změně systému“ a kritizují tuto snahu o utopistické přebudování společnosti.

Z řad politiků se proti Gretě ozvali již dříve ve Francii. Bylo to v souvislosti s vystoupením Grety Thunberg v Národním shromáždění 23. 7. 2019, kam ji pozvala skupina poslanců z několika stran. Jakmile se zpráva o pozvání zveřejnila, vyzval Guillaume Larrivé ze strany Republikánů k bojkotu Národního shromáždění. Jenže k tomu vydal jen krátký vzkazna twitteru, který vám rád přeložím: „Vyzývám své kolegy poslance, aby v Národním shromáždění bojkotovali @GretaThunberg. K inteligentnímu boji proti oteplování klimatu nepotřebujeme apokalyptické guru, ale vědecký pokrok a politickou odvahu.“ Pak se na twitteru a v novinách ozval ještě republikánský poslanec Julien Aubert, ale tím to skončilo. Na ponižující zasedání s projevem švédské podvodnice se část poslanců ze strany Republikánů skutečně nedostavila. Švýcaři ovšem nasadili docela jinou laťku. Tady přináším překlad jejich manifestu z 5. 8. 2019:

„Smile for Future“ je krajně nebezpečný

Odkaz na originál: https://jsvp.ch/blog/smile-for-future-ist-brandgefaehrlich/

Pod neškodně znějícím názvem „Smile for Future“ se od 5. srpna koná [v Lausanne] kongres tvrdého jádra mladých socialistů z celé Evropy, kteří se maskují jako klimatičtí aktivisté. To vše se děje pod zástěrkou boje proti „Climate Change“, avšak místo opatření proti změně klimatu zde jsou slyšet hlavně velmi nebezpečná hesla o „System Change“.

JSVP požaduje, aby se konečně začala kriticky hodnotit socialistická síť, která stojí za Gretou Thunbergovou, a to kvůli její populistické rétorice, krajně nebezpečným požadavkům a strachu, který šíří ve svých demagogických projevech.

Kongres bude uveden samotnou Gretou Thunbergovou, která bude celý týden přítomná na kongresu i na demonstraci. Přitom bude opět pronášet prázdné fráze a banality, které ignorují komplexitu hospodářství a společnosti a nejsou tudíž nic jiného než laciný ekopopulismus. Uniformní a nekritické zpravodajství, které o Thunbergové a tomto kongresu přinášejí po týdny média, je důkazem jejich ubohosti. Požadavky, které chtějí stávkující za klima, totiž nejsou uskutečnitelné a ani obyvatelstvo by je nepřijalo. Také se vědomě přehlížejí podstatné aspekty. Stávkující za klima i Greta Thunbergová mluví třeba neustále o „klimatické spravedlnosti“, což mimo jiné znamená i neomezenou migraci. Údajně zlý Západ má prý totiž vinu za bídu ostatních částí Země. Aktivisté za klima ovšem zapomínají, že právě migrace povede k tomu, že Švýcarsko nedosáhne svých klimatických cílů. Hodnotí se totiž celé národní hospodářství a ne jen emise CO2 na obyvatele. Kvůli přistěhovalectví jsou naše snahy z větší části obráceny vniveč. K tomu přidejme, že ve Švýcarsku vyprodukuje jeden člověk více CO2, než kdyby zůstal v Africe. Greta Thunbergová a její stoupenci zapomínají také, že daně a zákazy žádné inovace nevytvoří. Povedou spíš k tomu, že odsud odejdou podniky, které inovace mohou vytvořit a financovat a my kvůli tomu ztratíme náš pokrok i blahobyt. Ve své naivitě a neznalosti se tito lidé chystají zničit celá národní hospodářství, a to v mylné víře, že se tím dá zachránit klima.

JSVP žádá naléhavě pracovníky médií, aby kriticky osvětlili nelidskou ideologii, která se skrývá za kongresem „Smile for Future“ ve Švýcarsku. K tomu jsme poskytli materiál zde a také v našem posledním tiskovém prohlášení „Radši Kréta než Greta“.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist