Mění se klima planety? A dokáže lidstvo změnit klima?

Uveřejněno dne 13 září 2019 000 14:09
Klima planety se vždy měnilo a měnit se bude. Pokud se totiž neustále měnilo poslední miliony let, je krajně nepravděpodobné, že by se teď klima najednou měnit přestalo.

Začnu náhodně nalezeným grafem, který ukazuje změny za posledních 1,6 milionu let. Můžete si však vygooglit svůj vlastní, bude vypadat podobně.

Z grafu jsou patrné dvě skutečnosti.

Tou první a zcela zřejmou je nejméně 20 velice rychlých a velkých změn. Rozptyl průměrných teplot za sledované období je 17 stupňů Celsia. Pokud si představím, že by průměrná teplota klesla například o 10 stupňů, byl by to pro lidstvo opravdový problém. A to se skutečně stalo celkem nedávno, před 400 000 lety. Pokud se podíváme na rychlosti změn, některé byly opravdu velice rychlé. Osa x je logaritmická, takže odečítejte rychlost změn s tímto vědomím.

Druhou skutečností viditelnou z grafu je, že teplá období se víceméně kryjí s pozitivním vývojem lidstva. Komentář v původním článku k této skutečnosti je dost zajímavý. Vypadá to tak, že pokud se o pár stupňů oteplí, pro lidstvo to bude spíše pozitivní změna.

Google Vám grafů s vývojem teplot v minulosti ukáže spoustu. A všechny ukazují hlavně změny, neustálé změny teplot. Změna je základním atributem vývoje teplot.

Pokud tedy někdo tvrdí, že se klima mění, má pravdu. Klima se vždy se měnilo, mění a měnit se bude. Pokud však někdo s jistotou tvrdí, že se bude příští rok oteplovat, tak je to podezřelé. Graf ukazuje, že příroda umí teplotu zvedat i snižovat. A pokles teplot se může kdykoli otočit v rychlý nárůst a nárůst se může obrátit rychle obrátit v pokles.

Objektivně řečeno, asi se bude spíše oteplovat, protože žijeme v chladném období planety. Dnešní Země je totiž z dlouhodobého hlediska ve velmi chladném období a je zamrzlá na pólech. Po většinu doby své existence ale Země zmrzlá rozhodně nebyla.

Graf dále ukazuje, že příroda umí běžně změnit teplotu nahoru dolů o pět stupňů, a někdy i o 10 stupňů! Přitom Úmluva z Paříže stanovuje povinnost udržet nárůst průměrné globální teploty „výrazně pod hranicí 2 °C“. Síly přírody jsou však nesrovnatelně větší. Heslo „poručíme větru dešti“ je prostě stále nereálné!

Argumentem k ostražitosti vůči hlasatelům strachu jsou aféry, které alarmisty doprovázejí. Snad nejznámějším podvodem je interpretace hokejkového grafu. Časopis Nature v roce 1998 publikoval proslulou studii Michaela E. Manna. Mann se v tomto článku podvodně snažil prokázat, že dochází k dramatického nárůstu teploty právě jen v posledních desetiletích. Tento nárůst znázorňoval graf ve tvaru čepele zmíněné hokejky. Tento podvod byl ale odhalen. Druhou známou aférou je skandál, který dostal přízvisko CLIMATEGATE. Zveřejněná komunikace ukazuje, že alarmistickým „vědcům“ nejde o pravdu. Chtějí prokázat své názory! Jde jenom o názory, nejsou to vědecké teorie!

A dále jsou zde neúspěšné předpovědi ekoalarmistů! Al Gore v roce 2008 předpověděl, že do 5 lety nebude na severním pólu led. Dodnes, v roce 2019, se jeho předpověď nesplnila!

Hysterie se však i nadále stupňuje. Do 12 let prý, pokud se lidstvo nevzpamatuje, přijde globální katastrofa. Ode dnes je to vlastně již jenom 11 let, článek hlásající konec světa je z října 2018! V 21. století bych nečekal názory, které tady byly koncem prvního tisíciletí. Dnes jsme snad v době racionálního uvažování.

Nenechme sebou manipulovat strašením o topících se ledních medvědech, mizejících ledovcích ani přicházejícím koncem světa. Posuzujme racionálně předkládané argumenty. Argumenty, zjevně neodpovídající pozorované realitě, neberme v úvahu!

Braňme normální svět.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist