AŽ NÁS PŮJDOU MILIÓNY …

Uveřejněno dne 20 listopadu 2019 000 8:51

JAN HOFÍREK

… aneb kdybychom si všichni hodili mašli, zachráníme planetu!

  • „Uhlí patří pod zem!“

Jdu po brněnské Rašínově ulici a z průvodu, co jde proti mně, zaznívají výkřiky proti uhlí. Připadá mi to hloupé, absurdní a z mého úhlu pohledu naprosto nepochopitelné – co to nešťastné uhlí komu udělalo, že se stalo terčem takové nenávisti? Na druhou stranu však – ten skandující dav je tvořen středo a vysokoškoláky a ti by snad měli být dost inteligentní na to, aby pro svá hesla měli dobrý důvod, ne?

  • „K čemu škola – klima volá!“

V čele průvodu kráčí dívka s tlampačem a předříkává, co se má volat. Ulít se ze školy je jistě příjemné, ale jak se tím pomůže klimatu, to opravdu nevím. Nebylo by lepší a smysluplnější, kdyby se ta postpubertální mládež raději učila a pokusila se (když jim na tom životním prostředí tolik záleží) vymyslet nějaké ekologičtější pohonné hmoty pro auta a letadla? Ono je totiž velice snadné křičet:

  • „Uhlí, ropa, plyn – patří do dějin!“

– udělat ale něco pro to, abychom je tam mohli skutečně poslat, protože jsme objevili něco lepšího a ekologičtějšího, to by byla jiná!

  • „Planeta nás nepotřebuje – my ji ano!“

Jistě, ovšem to mně připadá jako výzva ke kolektivní sebevraždě lidstva!

  • „Tvoje máma měla lepší klima!“

Tak o tom bych si dovolil pochybovat – za socialismu se přece oslavoval „dým z továren“ a např. cementárna nedaleko mého bydliště zasypávala prachem desítky obcí kolem dokola. Dnes tu máme čisto…

  • „Nechceme tady poušť – vystrčte hlavy z písku!“

Pořád mně není jasné, na koho se ti protestující vlastně obracejí – na vládu, Babiše, Společnost přátel žehu, Organizaci spojených národů? Tady kdosi konečně nese heslo, kterému se dá trochu rozumět:

  • „Držím se při zemi – nelétám!“

Buď zdráv, můj mladý příteli, já také nelétám! Bohužel tě nepotěším – létal bych rád, ale mám aerofobii. A mezi námi – nevím, proč bych tuto ryze osobní informaci měl psát na papundekl a chodit s ním po Brně jako ty…

Svazačka v čele zrovna vykřikuje:

  • „Chceme žít!“

a já bych se té sympatické dívčiny rád zeptal, co si myslí o hormonální antikoncepci. Ta přece znečišťuje řeky a podzemní vody víc než cokoli jiného – proč tedy neprotestuje také proti ní? To bych se do průvodu s radostí přidal a i nějaký úderný slogan vymyslel, třeba:

  • „Chraň si zdraví, šetři kačky – nežer hormonální sračky!“

Žádat po naší sluníčkové mládeži, aby v rámci boje za klima omezila svůj hedonistický způsob života, je ale asi moc…

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist