To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Uveřejněno dne 17 června 2020 000 14:44

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hladovku a chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze. „Jsem člen klimatického hnutí, živím se rostlinnou stravou, nelítám, volím především liberálnější strany, jsem bisexuál a jsem přesvědčený, že existují víc než dvě pohlaví,“ říká jeden z demonstrantů a dodává, že smát se mu je lehké, ale i přesto svůj protest myslí vážně. Právník Tomáš Tyl se zaměřil na slova demonstrativních hladovkářů a zboural příměr o hořícím domě. A objevila se i jedna fotografie…

Nyní aktivisté k dosažení svých požadavků zvolili, dalo by se říci, klasickou metodu nátlaku, totiž hladovku. „13. prosince započne Hladovka za klima s požadavkem, aby vláda začala adekvátně řešit klimatickou a ekologickou krizi, která ohrožuje milion druhů vyhynutím, civilizaci kolapsem a miliardy lidí smrtí,“ vyhlásili aktivisté v popisu akce.

„Mnoho rebelek a rebelů nebude konzumovat žádné jídlo po celý týden, jiní budou držet solidární půsty. Držíme hladovku, abychom upozornili na fakt, že klimatická krize přímo ohrožuje naši potravinovou bezpečnost a nedostatek úrody hrozí i u nás v Česku. Pole se vlivem necitlivého zemědělství a vzrůstajících teplot stávají neúrodnými. V tichosti z nich mizí veškerý život. Minulý rok kvůli intenzivnímu suchu úroda většiny druhů zeleniny a obilovin v Evropě poklesla o 20 %.

Fakta jsou jasná. Většina lidí ovšem netuší, jak narůstající teploty dramaticky ovlivní naše každodenní životy. A vláda mlčí. Hladovkou chceme upozornit na hrozbu, která nad námi visí jako Damoklův meč. A vyzvat vládu a média, aby říkala pravdu o nebezpečí, které nám všem hrozí. Požadujeme, aby Česká republika vyhlásila stav klimatické nouze a začala konečně důsledně řešit klimatickou a ekologickou krizi,“ oznámili hladovkáři.

 

Extinction Rebellion pak přineslo vyjádření různých účastníků hladovky. Například jistého „Vaška“.

„Jsem Vašek a je lehké se mi smát. Jsem člen klimatického hnutí, živím se rostlinnou stravou, nelítám, volím především liberálnější strany, jsem bisexuál a jsem přesvědčený, že existují víc než dvě pohlaví. A tak dále. Jsem mnoho z těch věcí, které často především starší generace na moderní společnosti nechápou, a tedy kritizují. Takže ano, toto je pozvánka, ať všichni, kdo tohle budou číst, cítí volnost se mi z plna hrdla smát.

Myslím to ale vážně. A pochopení, i pokus o ně je v tomhle světě čím dál důležitější. I v rámci XR jsou jistě lidé, kteří se všemi mými názory nesouhlasí. Jsme v tom ale za společnou věc a přijímáme každého takového, jaký je. Právě kvůli tomuto pochopení. Druhou pozvánkou pro všechny je tedy to, ať ke mně přistoupíte, když budete procházet kolem a na hladovce mě uvidíte, a ať si se mnou popovídáte o klimatické otázce. O tom, proč tam jsem.

To, co Extinction Rebellion požaduje, je totiž stručné a srozumitelné. Je to nejjednodušší možná osnova na to, aby se věci mohly dostatečně rychle změnit a my odvrátili hrozící klimatickou katastrofu. Situace je vážná a XR umožňuje bez toho, abychom se dohadovali o detailech, sjednotit a zmobilizovat populaci, aby konečně začala přijímat zásadní opatření.

Jsem v duchu se všemi, kdo na hladovku jdou se mnou, nebo kdo už v jiných částech světa hladoví celé týdny. Obdivuji vaši odvahu. Vaši oběť za to, abychom lidi, kteří by jinak lhostejně prošli kolem, alespoň na chvíli vytrhli z jejich zažitého běhu a přiměli je se zamyslet. Věřím, že se nám společně podaří velká věc. Musí, protože alternativa je děsivá.

Love and courage to all of you,

Vašek“

Nebo Maxe Ščura: „Jmenuji se Max Ščur, pocházím z Běloruska, v Čechách žiji už 20 let, jsem překladatel. Zhruba před třemi lety, po narození dcerky, jsem začal praktikovat buddhismus. V XR nejsem moc dlouho, zhruba od srpna – zapojil jsem se až po meditačním ústraní s tibetským učitelem, díky němuž jsem se konečně vážně zamyslel nad klimatickou krizí. Ne že bych o ní dřív nepřemýšlel, ale nedokázal jsem to jaksi propojit s osobní zodpovědností každého z nás. Chci se pokusit o hladovku, protože nechci stát stranou v době, která je určující pro další vývoj této planety. Vím, že něco takového považuje atomizovaná a individualistická většinová společnost za pošetilost. Jak řekl Buddha: žijeme v hořícím domě a tváříme se, že je všechno v pořádku. A to je podle mě ta pravá sebevražedná pošetilost, o které psal už Erasmus a na kterou bych rád upozornil, obzvlášť v předvánoční době.

Vyzýváme vládu České republiky – INFORMUJTE PRAVDIVĚ OBČANY, VYHLASTE STAV KLIMATICKÉ NOUZE. Cíl uhlíkové neutrality 2050 je nejzazší termín pro celý svět, tedy bohaté země jako ČR by měly dosáhnout uhlíkové neutrality okolo roku 2040.

První krok ke skutečně efektivním krokům je informování občanů. VYHLÁŠENÍ STAVU KLIMATICKÉ NOUZE je zcela zásadní krok, který nelze přeskočit.“

Hladovku aktivisté drží v Praze na Andělu a v Brně. V Brně se dle fotografie rozhodl aktivisty „mučit“ entomolog a antiislámský aktivista Martin Konvička. S chlebíčkem a otázkou, proč jsou aktivisté zabalení do deky.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist