Uhelná komise? Ale vědci tvrdí, že…

Uveřejněno dne 13 července 2020 000 11:25
Vládní uhelná komise do září tohoto roku rozpracuje tři scénáře ústupu od využívání uhlí. Ekologičtí aktivisté však pokřikují jen to jedno svoje „vědecké“ heslo.

Vládní uhelná komise v pondělí 13. ledna oznámila, že do září tohoto roku rozpracuje tři scénáře ústupu od využívání uhlí. Nejrychlejší cestou by se tak stalo mezi roky 2030 a 2035, nejpozvolnější v letech 2045 až 2050 a střední scénář počítá s ústupem od uhlí mezi roky 2035 až 2040.

Uhelná komise MPO je poradní orgán vlády, zřízený v červenci loňského roku. Má 19 členů, kromě ministrů průmyslu a obchodu a životního prostředí (předsedové) jsou v ní také zástupci zaměstnavatelů v průmyslu, odborů, těžařských krajů, ministerstev práce a financí, akademické sféry a také zástupci nevládních organizací Zelený kruh a Greenpeace.

Jiří Koželouh z prvně jmenované (rovněž Hnutí Duha) se neprodleně nechal slyšet, že s uhlím „…musí Česko skončit v roce 2030“, neboť tak jasně hovoří vědci.

Komise, podle jejího předsedy Karla Havlíčka, ministra průmyslu a obchodu, bude zvažovat, která z cest a za jakých podmínek bude reálná. Do harmonogramu zřejmě zasáhnou takové jevy, jako jsou ceny emisních povolenek, postup výstavby nových jaderných bloků, také ovšem postup budování a využívání obnovitelných zdrojů. „Pokud všechno pojede, tak se domnívám, že střední cesta by mohla být reálná. Nicméně asi by to nebylo na absolutní nulu, ale už by to mohl být poměrně zásadní výsledek, že by využití uhlí bylo skutečně na minimální bázi,“ řekl ministr Havlíček.

Scénáře komise v září představí včetně dopadů na průmysl, strukturu hospodářství, energetiku a životní prostředí. Obsahovat budou také analýzu sociálního dopadu na zaměstnanost v regionech zasažených útlumem uhlí.

Ano, tak složité to je. A to ještě není zmíněna bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny a tepla. Ani možnosti státního rozpočtu, komerčních bank a příspěvky z rozpočtu EU.

Ekologičtí aktivisté však omílají jen to jedno svoje „vědecké“ heslo. Nepochybně někteří vědci datum 2030 prosazují. Nemalá skupina vědců jiných oborů však varuje, že neuvážené rozkacení energetiky může přinést těžké ekonomické ztráty, sociální rozvrat, chudobu (nejen energetickou), a dokonce že neuvážená ekologická opatření mohou způsobit ekologické katastrofy, jako už některá opatření katastrofy způsobila.

Ministr životního prostředí Richard Brabec potvrdil, že doba uhelná v Česku skončí. Není to ale možné udělat příliš rychle. „Stane se totiž jedna věc. Evropa i Česká republika naprosto ztratí svoji konkurenceschopnost. Koneckonců už dneska má třeba Německo nejvyšší ceny energií v Evropě. A emise CO2 se přesunou do Číny, do Indie, do Spojených států a Evropa na to doplatí, Česká republika na to také doplatí, ale planeta na tom ve finále bude hůř, protože výroba bude ta samá, jen jinde na světě,“ varoval ministr životního prostředí.

Podle R. Brabce mají být letos odstaveny hnědouhelné bloky minimálně produkující 3 miliony tun emisí CO2 ročně. „Jenom počítáme podle, řekněme, německého vzoru uhelné komise, a to si myslím, že je prostě odpovědné vůči občanům říct, že to bude stát obrovské peníze, které můžou samozřejmě navýšit ceny energií,“ dodal ministr.

Takovými drobnostmi se ovšem aktivisté zabývat nehodlají.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist