Zelení orodují za jádro. Uslyší je Brusel a Berlín?

Uveřejněno dne 13 srpna 2020 000 9:07
Absurditu ekologistického kvapíku EU ilustruje vystoupení polských zelených aktivistů. Ti se obávají růstu emisí CO2, pokud Německo odpojí své jaderné elektrárny. Což se má stát do roku 2022.

Při současné úrovni technologií se zdá, že bez jádra budou růst emise CO2. Jinak bude nedostatek elektřiny. Tenhle, zatím věrohodně nezpochybněný fakt, v Bruselu i v Berlíně ignorují. Nyní se jej pokusili připomenout polští aktivisté ze skupiny FOTA. Na základě údajů o spotřebě a výrobě elektřiny v Německu je totiž prakticky jisté, že po odstavení posledních jaderných bloků v 2022 bude muset největší evropská ekonomika dovážet elektřinu, aby kryla svoje potřeby.

Část elektřiny země importuje jistě z Francie, která ji zatím stále produkuje z bezemisního jádra. Z větrného Dánska těžko, protože vedení sever – jih má Německo stále nedostatečné. Což omezuje i možnosti dovozu z Belgie a Nizozemska, pokud by taková možnost byla. Rakušané na jihu jsou elektricky deficitní již nyní. Takže pro import zůstává Polsko a Česko. V Polsku je elektřina prakticky jen z uhlí, v tuzemsku z necelé poloviny.

A odsud právě pramení obava polských aktivistů. Čím víc budou Němci chtít elektřiny z jejich země, tím víc se v ní spálí uhlí, takže tím více vznikne CO2 a všech dalších emisí. A ty by vzniknout nemusely, kdyby se Německo chovalo realisticky a nikoli pokrytecky. To znamená, že by nejdřív odpojovalo uhelné zdroje a nikoli jaderné. Což se nestane, protože by kancléřka Angela Merkelová musela revidovat svůj plán. A tahle schopnost není její silná stránka. Tím spíš, že aktivisté v Německu nevědí, co je větší „Velký satan“, zda jádro, nebo uhlí.

Protože „klimatickou“ politiku EU táhnou také Němci, které podporuje většina poslanců Evropského parlamentu, nedá se počítat s tím, že by polské hlasy došly jejich sluchu. A pokud přeci jen dojdou, nebudou pochopeny. Neboť evropští poslanci sice rozhodují o energetice, ale nerozumí tomu, jak funguje. Nejspíš o tom ani nepřemýšlí.

Bohužel se akce skupiny FOTA nedá vykládat jako začátek nějakého „obrodného procesu“ v mezinárodním aktivistickém hnutí. To se s heretiky, stejně jako ostatní náboženství, nebaví. Jinak by hrozilo, že někdo začne o věcech přemýšlet jinak, než je žádoucí… A tihle kacíři dokonce mají na svých stránkách upozornění, že energetické využívání dřeva – tedy jeho pálení, povede k odlesňování. O tom, že pálením dřeva se také uvolňuje CO2 však už u téhle zprávy nemají, takže jejich hereze je možná ještě s trochou inkvizice léčitelná. Nicméně statistiky Eurostatu, na které se zpráva o spotřebě dřeva na pálení odkazuje, stojí za prohlédnutí (zde).

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist