Zeleným fašistům překáží demokracie

Uveřejněno dne 7 října 2020 000 14:47

Na třicet aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dopoledne zablokovalo dopravu u budovy Sněmovny v centru Prahy. Od vlády požadují vyhlášení stavu klimatické nouze a jednání o klimatických opatřeních. Skupina se chtěla neúspěšně dostat do Sněmovny. Policie při zadržela 44 lidí, z toho 12 u Sněmovny a 32 v Tomášské ulici.

Policie na twitteru uvedla, že ochranná služba u sněmovní budovy zadržela deset lidí, protože neuposlechli výzvy a narušili chráněný prostor.

Dopravu z Thunovské ulice policie odklonila. Po jejím zablokování aktivisty se před ní totiž vytvořila kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí.

Policisté zasahovali u dolní parlamentní komory krátce po 8:00. Důvodem podle nich bylo to, že skupina aktivistů neuposlechla výzvy a narušila chráněný prostor. „Deset osob bylo za použití donucovacích prostředků zajištěno a předáno pražským policistům,“ uvedla policie a doplnila, že na místě je pořádková jednotka.

Do současné chvíle bylo zadrženo 44 lidí, dvanáct z nich u Sněmovny, zbylých 32 pak v Tomášské ulici.

Aktivisté v ulici přiléhající ke Sněmovně hráli a zpívali. Někteří byli zavěšeni na konstrukci, kterou si sestavili. Ostatní stáli za velkým bannerem, na kterém bylo mimo jiné napsáno „Rebel for life“ nebo „V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát.“

„Cílem akce je upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a Sněmovnu, že se nacházíme ve stavu klimatické krize a požadujeme po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. Což je podle nás něco naprosto samozřejmého,“ řekla ČTK mluvčí pořádajícího hnutí Adéla Hrdličková.

Podle ní je obecným cílem hnutí dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025, aby se Česká republika udržela pod oteplením 1,5 stupně Celsia, protože jen tak bude mít 66procentní šanci vyhnout se nejhoršímu scénáři, ke kterému klimatická krize zatím míří.

„A to bude mít dopad na každého občana. Proto jsme přistoupili k takovému jednání z nouze, to je blokování ulice. Víme, že to může mnoho obyvatel Prahy naštvat, protože se třeba nedostanou do práce, ale je to jednání v nouzi a my požadujeme stav klimatické nouze,“ odůvodnila mluvčí zablokování ulice.

Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako dnes monitorovali policisté.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na dnešek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.

Zdroj

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist